Bezchybný přírodní drahokam, který neobsahuje žádné praskliny ani inkluze a pyšní se ideální barvou, to je sen každého šperkaře. Příroda umí být opravdu rozmanitá a diamant je toho krásným příkladem. Najdeme ho totiž skoro ve všech odstínech barevného spektra. Přírodní barevné diamanty jsou však opravdovou vzácností a jejich ceny dosahují neuvěřitelně vysokých částek už u malých velikostí. Z tohoto důvodu se vyvinuly moderní technologie úpravy diamantů, díky kterým lze barevné diamanty pořídit za přijatelnou cenu. 

V našem ateliéru nabízíme širokou škálu šperků s barvenými diamanty, známými též pod názvem "treated diamonds", které vynikají intenzivní barvou a vysokou kvalitou. Obzvláště pak černé diamanty mají pro nás v KLENOTA speciální význam. Vymykají se klasické představě, přesto ale učarují na první pohled. Svou jedinečností a nadčasovostí perfektně zapadají do konceptu ruční výroby a moderního designu.

Co jsou černé diamanty?

Černé diamanty vypadají jako pravý opak těch čirých. Jsou neprůhledné a oplývají typickým kovovým leskem. Jak je možné, že může jeden minerál vypadat tak různě? Ačkoli černé diamanty neboli carbonado patří do skupiny tzv. fancy diamonds, tedy barevných diamantů, označení „diamant“ je v tomto případě trochu nepřesné. Na rozdíl od čirých diamantů, které obsahují pouze jeden chemický prvek, a to uhlík, carbonado jsou směsí diamantu, grafitu a amorfního uhlíku. Své intenzivní zbarvení získávají právě díky přítomnosti grafitu.

Odvážné a trendy

Jejich krása vynikne zejména v kontrastním spojení s bílým zlatem, jak se o tom můžete přesvědčit v naší nabídce. A opravdu luxusní vzhled získávají v kombinaci s čirými diamanty. Obliba černých diamantů roste od 90. let minulého století a nejedna celebrita propadla jejich nevšednímu půvabu. Výjimkou už nejsou ani zásnubní prsteny s černým diamantem. K rozšíření tohoto trendu jistě dopomohla postava Carrie Bradshaw z filmu Sex ve městě 2 a její zásnubní prsten s 5karátovým černým diamantem. Tyto drahokamy jsou určené pro ženy, které jsou své, odvážné a nebojí se vybočit z řady. Velmi populární jsou u mileniálů. Mohou být ale i zajímavým detailem u pánských šperků.

Černé diamanty mají i svého slavného zástupce. Je jím kámen se vznešeným názvem Black Orlov o váze 67,5 karátů, kterým se pyšnila ruská kněžna Nadia Vyegin-Orlov. Byl vybroušený do tvaru cushion a našel své místo v nádherné broži, která je připnutá k náhrdelníku z platiny a diamantů.

Vlastnosti a původ černých diamantů

Při výběru černých diamantů bychom si měli dát pozor na množství inkluzí, které obsahují. Ty pak na povrchu tvoří různé rýhy, jamky a prasklinky. Své o tom ví brusiči, pro které je zpracování této suroviny velmi obtížné. Černé diamanty mohou být čistě přírodní, takové jsou dokonce méně běžné než diamanty bezbarvé. Svá naleziště mají pouze ve Středoafrické republice a v Brazílii. Sbírají se zde z náplavů. Mohou ale vznikat i z diamantové suroviny nižší kvality, která projde ozářením nebo je vystavena vyšším teplotám. Princip těchto metod je založen na vzniku černých vrstviček uhlíku. Ten se usazuje v prasklinkách a zbarvuje kámen do černa. Takto upravený se může brousit stejně jako klasický diamant.

Diamanty v barvě champagne

Pod označením champagne se skrývají hnědé diamanty s vedlejším odstínem žluté nebo oranžové. Podobně jako ty černé je řadíme do rodiny fancy diamantů. Jejich barevnost je dána příměsí dusíku. Čím více ho diamant obsahuje, tím je intenzivněji zbarvený. Na trhu se můžeme setkat jak s velmi světlými kousky, tak s kameny sytě zbarvenými. Některé odstíny mají dokonce i svůj obchodní název, jako třeba oranžový cognac diamond nebo tmavě hnědý chocolate diamond, který je vedený pod ochrannou známkou společnosti Le Vian.

Jsou champagne diamanty vzácné?

Hodnota hnědých diamantů se odvíjí od tónu barvy, velikosti, kvality brusu a dalších faktorů. Nejlépe hodnocené jsou kameny bez sekundárního zabarvení. V zásadě ale můžeme říci, že hnědé diamanty jsou méně vzácné, a tedy i levnější než bezbarvé diamanty ve stejné kvalitě. Bývá pro ně také typické, že téměř vždy obsahují nějaké inkluze. Champagne diamanty se těží na několika místech po celém světě, například na Sibiři nebo v Africe. Část produkce pochází i z australského dolu Argyle, který je proslulý vzácnými růžovými diamanty. Tento důl má dokonce vlastní hodnotící stupnici. Ta rozlišuje odstíny Light Champagne (C1 - C2), Medium Champagne (C3 - C4), Dark Champagne (C5 - C6) a Cognac (C7). My však doporučujeme držet se rozšířenějšího systému, který používají GIA a AGS. V této škále se vůbec nepoužívá slovo champagne, ale brown. U velmi světlých kamenů se držíme stupnice definující čistotu bezbarvých diamantů (D-Z), kde N-V je velmi světle žlutá, W-Z značí světle žlutou. Takové diamanty mají velmi nízkou hodnotu a většinou se ani neprodávají. Hodnota se pak opět zvyšuje s rostoucí intenzitou zbarvení, kdy kámen můžeme již označit za barevný.

Champagne diamanty ve špercích

Jemné tónování, krásný třpyt a přirozený vzhled, který ladí s barvou pleti. To jsou hlavní charakteristiky champagne diamantů, kvůli kterým si vydobyly svou pozici ve světě šperků. A přestože jejich popularita stále stoupá, drží si velmi příznivé ceny. Výhodou je variabilita, kterou diamanty v této neutrální barvě přinášejí. Neexistuje outfit, ke kterému by se nehodily. Nejlépe vyniknou v růžovém zlatě, se kterým tvoří neuvěřitelně ženskou kombinaci. Žluté zlato jim bude také slušet, zvýrazní jejich oheň. Bílé zlato dá zase největší prostor jejich vlastní barvě. Champagne diamant však není záležitostí pouze pro dámy. Právě spojením bílého zlata a intenzivněji zbarveného kusu může vzniknout velice zajímavý šperk pro muže. Velmi moderní jsou dnes zásnubní prsteny s hnědými diamanty. Pyšní se jím takové hvězdy jako Halle Berry nebo Jennifer Lopez.

Černá a champagne, to jsou dvě elegantní a nadčasové barvy, které si můžete dopřát i ve formě výjimečného klenotu. Prohlédněte si celou kolekci diamantových šperků a nechte se inspirovat.