Nový rok znamená příval čerstvé energie, touhu po změnách v naší každodenní rutině, a samozřejmě i tradiční předsevzetí. A jednou z oblastí, na kterou se chceme zaměřit, bývá i náš šatník a doplňky. Připravili jsme pro vás výběr trendů, které budou vládnout ve světě šperků v tomto roce.

Šperky v barvě roku 2022 Very Peri

Barvou pro rok 2022 byla společností Pantone vyhlášena Very Peri. Jedná se o odstín na pomezí modré a fialové s jemným podtónem červené. Podle psychologie barev je modrá barvou harmonie a klidu. Fialová zase přináší kreativitu a duchovní rozměr. Celkově tato barva působí velmi pozitivně a povzbudivě, ale zároveň tlumí silné emoce a podporuje vyrovnanost a vnitřní balanc. Mezi drahými kameny ji nejvěrněji zastupuje tanzanit.

Perly ve žlutém zlatě

Úplnou novinkou perly letos nejsou. Jejich vzestup na vrchol jsme zaznamenali už v minulém roce a je evidentní, že se na něm udrží i nadále. Jejich krásu vnímáme v čistotě a symetrii, ale otevíráme se i novým trendům a modernímu designu. Příkladem jsou třeba kruhové náušnice se zavěšenou barokní perlou nebo náhrdelník s menšími perličkami vybízející k vrstvení. 

náušnice s barokními perlami ve žlutém 14k zlatě - KLENOTA

Velké barevné drahokamy

Milovníci barevných kamenů a výrazných prstenů si letos přijdou na své. Prsteny typu „coctail ring“ dostávají zelenou i pro každodenní nošení. Už je nemusíte vnímat jako šperk vyhrazený pro speciální příležitosti, ale jako doplněk, který vás bude charakterizovat a vyjadřovat vaši osobnost. V práci, na setkání s přáteli, i na večerní party. Ve výběru barvy a druhu drahokamu byste měla mít hlavní slovo především vy. Zvolte si kámen ve vaší oblíbené barvě nebo se rozhodujte podle symboliky či znamení zvěrokruhu.

Minerální šperky v bohémském stylu

Šperky vytvořené ručně z různobarevných minerálů působí lehce, nespoutaně a přirozeně. Inspirují nás k tomu být spontánní a více sami sebou. Nepravidelné opracování nám připomíná, že krása může spočívat i v nedokonalosti. Tyto šperky ocení ženy, které mají blízko k přírodě a rády se obklopují barvami. Bohémský styl není žádný módní výstřelek, spíše jde o vyjádření specifického přístupu k životu. Takže pokud vás oslovuje, neváhejte s pořízením podobně laděného doplňku.

Pečetní prsteny

Masivní pečetní prsteny jsou velmi zajímavým typem šperku, který našel inspiraci v dávné historii. Ačkoli je dnes považován spíše za módní doplněk, dříve plnil symbolickou funkci a měl svůj pevně daný význam. Na rozdíl od svých předchůdců jsou dnešní pečetní prsteny jednodušší a okleštěné od zdobných detailů. Podle tradice jim patří místo na nejmenším prstu nedominantní ruky čili obvykle levé. Nejedná se ovšem o přísné pravidlo, takže pečetní prsten můžete nosit tak, jak se to líbí vám.