Akvamarín je velmi oblíbený drahokam používaný do šperků. Jeho výjimečná modrá barva nám evokuje průzračné blankytné moře a odnáší nás do neprozkoumaných dálek. 

 

Akvamarín je odrůda minerálu beryl, stejně jako například smaragd. Je výjimečný svou krásnou světle modrou nebo zelenomodrou barvou, která připomíná průzračné moře. Modrý odstín dodává akvamarínu přítomnost železa. Jeho název - latinsky aqua marina - je odvozen právě od mořské vody a její krásné modré barvy.

Akvamaríny se těží nejvíce v Brazílii, Mosambiku a Afghánistánu.

Akvamarín je označován jako dichronický drahokam, což znamená, že intenzita jeho barvy se mění v závislosti na tom, ze kterého úhlu si kámen prohlížíme. Tato vlastnost se musí brát v úvahu především při broušení akvamarínů.

Akvamarín je částečně průhledný až průsvitný, s krásným jiskřivým leskem.

Akvamarín lze brousit do téměř libovolného tvaru, nejčastěji se používá briliantový nebo smaragdový brus.

Akvamaríny jsou ve šperkařství velmi oblíbené drahokamy. V přírodě se vyskytují v poměrně velkém množství a ve velkých bezchybných kusech. Jde tedy o poměrně dostupný drahokam s vynikajícími vlastnostmi, je vhodný k broušení a zasazování do šperků.

Většina přírodních akvamarínů, které se zasazují do šperků, je upravována - jejich barva se vylepšuje žíháním při teplotě okolo 450 °C.

Barva:

světle modrá až zelenomodrá

Tvrdost:

7,5 - 8

Naleziště

Brazílie, Mosambik, Afghánistán, Nigérie

 

Věděli jste, že...?

Akvamarín je kamenem znamení zvěrokruhu Vodnář a Ryby.

Akvamarín je kamenem měsíce března.

 

CO SE O AKVAMARÍNU ŘÍKÁ ANEB MÝTY A LEGENDY

Akvamarín je kamenem mořských bohyní a moře jako takového. Symbolizuje klid, radost a štěstí, a to především v partnerských vztazích. Podle starých tradic přináší své nositelce šťastné manželství a bohatství. Uklidňuje naši mysl a zbavuje nás strachu.

Jasně modrá barva akvamarínu je barvou naděje, sympatie, přátelství a věrnosti.

Mýty

Akvamarín je považován za kámen bohyně Amfitrité, ženy boha moře Poseidona. Podle starých legend pochází akvamarín z truhlice s poklady mořských panen. Od pradávna je považován za kámen a talisman námořníků, již první námořníci věřili, že akvamarín dokáže zklidnit rozbouřené moře, ochránit je před utonutím a přinést jim štěstí na jejich dalekých plavbách. 

Staří Římáné a Řekové považovali akvamarín rovněž za drahokam mořeplavců, měl je ochraňovat před utonutím, piráty, sirénami a mořskou nemocí.

Akvamarínu si nesmírně vážili také staří Egypťané, byl pro ně symbolem štěstí a nekonečného mládí.

S příchodem křesťanství začal být akvamarín spojován s osobou apoštola Tomáše, který byl patronem moře a vzduchu a plavil se do Indie kázat své evangelium.

Věděli jste, že ve 14. stol. se z akvamarínu brousily čočky do brýlí?

Léčivé účinky akvamarínu:

  • Zajišťuje dobré zdraví
  • Mírní bolesti zubů
  • Léčí žaludek, jícen, čelisti, bolesti v krku, sennou rýmu
  • Funguje proti krátkozrakosti i dalekozrakosti
  • Uvádí do rovnováhy hypofýzu a štítnou žlázu
  • Působí dobře i na svalovou hmotu.

 

NEJZNÁMĚJŠÍ AKVAMARÍNY

Největší akvamarín

Největší akvamarín byl nalezen v roce 1910 v Brazílii. Byl 48,5 cm dlouhý, 41 cm široký a vážil úctyhodných 110 kg. Část byla ponechána v přírodním stavu, část rozřezána a vybroušena do kamenů vynikající kvality. Největší z kamenů, obelisk Dom Pedro o váze 10 395 karátů je vystaven ve Smithsonově institutu ve Washingtonu.

 

Slavné šperky s akvamaríny

Akvamarínové šperky britské královny

Královna dostala od brazilského krále u příležitostí svojí korunovace v roce 1953 úchvatný akvamarínový set - jednalo se o náhrdelník a náušnice. Na výrobu těchto dvou klenotů byly použity brazilské akvamaríny a trvalo prý celý rok než byly nalezeny kameny, které by k sobě barevně perfektně ladily. Sada byla doplněna v roce 1958 ještě o náramek a velkou brož.

Královna si tento akvamarínový set velice oblíbila a nechala si k němu dokonce vytvořit ještě tiáru. Ta má platinový základ, na něm jsou zasazené diamanty a akvamaríny.

 

Akvamarín Roosevelt

Dárek od brazilského prezidenta Vargase pro manželku prezidenta Franklina Roosevelta, paní Eleanor Rooseveltovou. První dáma tento úchvatný akvamarín dostala při své cestě po Brazílii jako důkaz přátelství obou zemí.

Původní surový akvamarín, který vážil 1,3 kg, byl rozdělen na dva kameny a větší z nich, 1 847 karátů vážící akvamarín byl darován právě první dámě. K vidění je nyní v muzeu Franklina D. Roosevelta v New Yorku.

Schlumberegerova brož

Tato akvamarínová brož s diamanty ve tvaru mašle byla vytvořena v roce 1893 Jeanem Schlumbergerem, dvorním designerem šperků pro Tiffany & Co. Brož je nyní k vidění v expozici Národního muzea přírodních věd v Chicagu.

ŠPERKY S AKVAMARÍNY KLENOTA

Blankytně modrý akvamarín ve špercích KLENOTA vás okouzlí svou jemností a jiskřivým leskem. Podívejte se na naši nabídku šperků s akvamaríny - zlaté prsteny a náušnice s akvamaríny, akvamarínové přívěsky a náhrdelníky.
  
 
 
Použité zdroje:
 
Gia.edu. (2016). Aquamarine Gemstone | Aquamarine Stone - GIA. [online] Available at: http://www.gia.edu/aquamarine [Accessed 13 Dec. 2016].
4Cs Education. (2016). Aquamarine: A Member of the Mineral Species Beryl | GIA 4Cs Blog. [online] Available at: http://4csblog.gia.edu/2013/aquamarine [Accessed 13 Dec. 2016].
4csblog.gia.edu. (2016). Famous Birthstones: March’s Roosevelt’s Aquamarine | GIA 4Cs Blog. [online] Available at: http://4csblog.gia.edu/2015/famous-birthstones-marchs-roosevelts-aquamarine [Accessed 13 Dec. 2016].