Ametyst je velmi oblíbeným drahokamem používaným do šperků, a to především pro svou krásnou fialovou barvu, přijatelnou cenu a dobrou dostupnost.

 

Ametyst je považován za nejvíce ceněnou odrůdu křemene. Vyskytuje se nejčastěji v odstínech fialové - od jemné po purpurovou. Svou barvu získává z železných nečistot a přítomností stopových prvků. Nejžádanějším odstínem je středně sytě fialová s odlesky dočervena. Barva ametystu je nejkrásnější za denního světla. Krystaly ametystu jsou nejčastěji malé a pyramidální,  nerovnoměrně zbarvené, nejtmavší jsou na špičce.

Jeho název pochází z řeckého amethystos a znamená to střízlivý. Staří Řekové věřili, že ametyst je ochrání od opilosti.

Cena ametystů je v současné době velmi nízká, a to díky nasycení trhu těmito drahokamy. To z ametystu dělá jeden z nejpopulárnějších barevných drahokamů a nejvýznamnější odrůdu křemene na světě.

Ametyst je pleochroický, tzn. že mění barevný odstín při pohledu z různých směrů.

Příliš sytě zbarvené ametysty se často tepelně upravují, vypalují, aby se jejich barva zesvětlila. Pokud ametyst silněji vypalujeme, změníme jeho zbarvení na žluté až žlutooranžové, čímž vzniká vypalovaný citrín. Některé odrůdy se mohou těmito úpravami změnit také na zelené - ty můžete najít pod názvem prasiolit nebo zelený ametyst.

Největší naleziště ametystů se nachází v Brazílii.

Odrůda Rose de France

Ametyst Rose de France je odrůda ametystu, jehož velmi jemný fialový barevný odstín by se dal přirovnat nejlépe k barvě levandule nebo lila. Jedná se o speciální odrůdu brazilských ametystů.

V nabídce KLENOTA najdete rovněž šperky s ametystem Rose de France. Objevte jemnost světle fialového ametystu Rose de France.

 

Barva:

fialová - od jemné po tmavě purpurovou

Tvrdost:

7

Naleziště:

Brazílie, Uruguay, Zambie, USA, Indie

 

CO SE O AMETYSTU ŘÍKÁ ANEB MOUDROSTI A MÝTY

Podle legendy vznikl ametyst z překrásné dívky Amethysty, kterou bohyně lovu Diana proměnila v zářivý drahokam - ametyst.

Řecký filozof Aristoteles ho doporučoval nosit jako amulet a užívat ho proti opilosti. Z ametystu se vyráběly také číše na víno, které měly konzumenty ochraňovat před nadměrnými účinky vína.

Zmínky o něm najdeme už ve starověku – korále z ametystu jsou známy z civilizace Mohendžo-dara a Egypta.

Egyptští vojáci nosili ametysty s sebou do bitvy, aby jim dodaly odvahu.

Afričtí šamani považují ametyst za kámen, který dokáže přivolat déšť.

Pro křesťany je ametyst drahokamem čistoty. Používal se jako drahokam do královských insignií, biskupských prstenů, na církevní relikvie a oděvy. Známý je ametystový prsten, který je součástí vatikánského pokladu.

Ametyst podporuje střízlivé a logické uvažování a myšlení. Má uklidňující účinky.

Léčivé účinky ametystu

  • Ulevuje od bolestí a otoků
  • Pomáhá při žaludečních a dýchacích obtížích
  • Odstraňuje kožní problémy
  • Příznivě podporuje střeva a střevní mikroflóru
  • Zlepšuje činnost metabolismu
  • Zvyšuje imunitu
  • Léčí otoky a rány
  • Pomáhá při nespavosti - navozuje klidný, hluboký a nerušený spánek.

 

NEZNÁMĚJŠÍ AMETYSTY

Ametyst Tiffany

Ametystový náhrdelník navrhl proslulý designér šperků Louis Comfort Tiffany v roce 1915. Jedná se o 56ti karátový ametyst zasazený do 18 karátového zlatého náhrdelníku. Řetízek je složen z ležatých osmiček, ametyst je dozdoben vinnou révou, listy a hrozny, což je velmi častý motiv u Tiffanyho. Šperk je k vidění ve sbírkách Národního muzea přírodních věd ve Washingtonu.

 

 

Morrisova ametystová brož

Brož ve tvaru srdce se skládá z 96ti karátového ametystu obklopeného diamanty. Samotná brož je vyrobena z platiny a žlutého zlata. Ametyst pochází z Brazílie a má krásnou tmavě purpurovou barvu. Na vrcholu brože je malé srdce, které je vyrobeno a zdobeno tzv. filigránskou technikou. Šperk byl vyroben v Anglii na začátku 20. století za vlády krále Edwarda VII. Brož je k vidění opět v Národním muzeu přírodních věd ve Washingtonu.

 

 

Náhrdelník vévodkyně z Windsoru

Tento jedinečný ametystový náhrdelník věnoval princ Edward své ženě Wallis Simpsonové. Láska prince Edwarda a rozvedené Wallis se královské rodině nelíbila a odporovala zvykům natolik, že se Edward musel vzdát trůnu, když si ji chtěl vzít za ženu.

Neobyčejný náhrdelník vyrobilo slavné francouzské klenotnictví Cartier. Náhrdelníku dominuje jeden velký ametyst ve tvaru srdce, dále 29 menších ametystů, diamanty a tyrkysy.

 

 

 

 

AMETYSTOVÉ ŠPERKY KLENOTA

Objevte krásu ametystu v naší kolekci zlatých ametystových šperků - ametystové prsteny a náušnice, ametystové přívěsky a náhrdelníky.

Prsteny s ametystem          Náušnice s ametystem         Přívěsky s ametystem        

 

 

Použité zdroje:
Gia.edu. (2016). Amethyst Gemstone | Amethyst Stone - GIA. [online] Available at: https://www.gia.edu/amethyst [Accessed 15 Dec. 2016].
Minerals.net. (2016). Amethyst: The purple Quartz mineral Amethyst information and pictures. [online] Available at: http://www.minerals.net/mineral/amethyst.aspx [Accessed 15 Dec. 2016].
Léčivé kameny. (2016). Ametyst - Léčivé kameny. [online] Available at: http://www.kameny-lecive.cz/a/ametyst/ [Accessed 15 Dec. 2016].
Geogallery.si.edu. (2016). Amethyst Brooch - Smithsonian Institution. [online] Available at: http://geogallery.si.edu/index.php/10002703/amethyst-brooch [Accessed 15 Dec. 2016].