Rubín patří do tzv. velké trojky barevných drahokamů, společně se safírem a smaragdem. Je považován za krále drahokamů, má světle až sytě červenou barvu.

 

Rubín je odrůda minerálu korund, druhého nejtvrdšího nerostu na světě. Chemicky je to oxid hlinitý, zabarvený příměsí chromu, který způsobuje červenou barvu rubínu. Krystaly rubínu jsou nejčastěji šestiboké sloupce a tlusté tabulky.

Barva rubínu je světle až sytě červená, mohou se objevit rubíny s hnědavými nebo fialovými odstíny. Nejvíce ceněnými a vyhledávanými jsou rubíny barvy holubí krve - toto přirovnání pochází z Číny, kde je tento odstín popisován jako “kapka holubí krve na dokonale vyleštěné stříbrné desce”.

Největším nalezištěm rubínů je Barma, kde těží až 5 cm velké krystaly, a to především v mramorových horninách. Rubíny se na nalezišti vyskytují většinou společně se spinely a safíry.

Barva: 

Červená - od růžové přes purpurově červenou, červenou až hnědočervenou

Tvrdost:

9 - druhý nejtvrdší nerost

Naleziště:

Myanmar (Barma), Mosambik, Tanzánie, Madagaskar, Grónsko


Věděli jste, že...?

Rubín je drahokamem znamení zvěrokruhu Lva a Štíra.

Rubín je drahokamem měsíce července.

Jako rubínová svatba je označováno 40. výročí svatby.

 

CO SE O RUBÍNU ŘÍKÁ ANEB MOUDROSTI A MÝTY

Rubín je po staletí považován za krále drahokamů. Jeho červená rubínová barva symbolizuje oheň a krev, teplo a život. Do života nám přinášejí vášeň, vitalitu a energii. Díky své krásné červené barvě je rubín oblíbený jako kámen lásky. Rubín zvyšuje schopnost koncentrace a stimuluje naši mysl. Dokáže přeměnit negativní energii na pozitivní.

Mýty

Rubín je jedním z nejvýznamnějších a nejcennějších drahokamů v historii.

Zmínku o rubínech najdeme již v Bibli, a to rovnou čtyřikrát, je zde spojený s atributem krásy a moudrosti. Hinduisté rozdělují rubíny do 4 kast podle jejich kvality a věří, že jeho majiteli poskytují dokonalé bezpečí v životě. Lidé v Indii věří, že rubíny svému majiteli zajistí žít v míru se svými nepřáteli. V Barmě se bojovníci zdobili rubíny, aby si jimi zajistili neporazitelnost v bitvě.

Rubíny byly velmi ceněné rovněž ve středověku, kdy se staly jedním z nejvyhledávanějších skvostů, kterými se zdobila evropská šlechta a lidé z vyšších tříd. Věřili, že rubíny jim zajistí zdraví, bohatství, moudrost a úspěch v lásce.

Léčivé účinky rubínu

  • Zajišťuje rovnováhu svalového systému
  • Zlepšuje vidění
  • Pomáhá odstranit infekce
  • Zvyšuje odolnost organismu proti nákaze
  • Umožňuje předcházet střevním potížím
  • Léčí žaludek a dělohu
  • Povzbuzuje trávicí trakt
  • Čistí lymfatický systém a slinivku břišní
  • Chrání před vznikem kožních chorob a léčí je
  • Má příznivý vliv na krevní oběh.

 

NEJZNÁMĚJŠÍ RUBÍNY

Rubíny na Svatováclavské koruně

Svatováclavská koruna je považována za nejvzácnější část souboru Českých korunovačních klenotů. Vzácné drahokamy, které ji zdobí, shromáždil Karel IV., ten korunu nechal zhotovit a v roce 1347 jí byl korunován na českého krále.

Koruna je 19 cm vysoká i široká, váží 2358,3 g a je vyrobena ze zlata o ryzosti 21 až 22 karátů. Je zdobena 96 drahými kameny a 20 perlami. Na koruně můžeme najít 19 červených kamenů - z větších kamenů jsou 4 spinely a jeden rubín, zbylých čtrnáct malých červených kamenů jsou rubíny.

Nejnápadnějším drahokamem na přední straně je velký červený kámen. Od vzniku koruny byl považován za největší rubín na světě zasazený do šperku. Podle posledního průzkumu jde ale o červenou odrůdu turmalínu, tzv. rubelit.

Rubín Edwardes Ruby

Majitelem rubínu o váze 167 karátu byl umělecký kritik John Ruskin. Rubín se nyní nachází ve sbírkách Národního muzea přírodních věd ve Washingtonu.

Rubín Rosser Reeves (Hvězdný rubín)

Rubín o váze 138,72 karátu byl nalezen na Srí Lance a byl pojmenován po svém majiteli, který ho nosil pro štěstí. Nyní je rubín Rosser Reeves k vidění v Národním muzeu přírodních věd ve Washingtonu. 

Rubín Carmen Lucia

Je považován za nejčistší rubín na světě. Váží 23,10 karátu a je k vidění v Národním muzeu přírodní historie ve Washingtonu.

Rubínový prsten Elizabeth Taylor

V roce 1968 daroval prsten s 8,24 karátovým rubínem a diamantem Richard Burton své ženě Elizabeth Taylor. V roce 2011 byl tento prsten prodán za 4,2 milionu dolarů.

 

Rubínové střevíčky z pohádky Čaroděj ze země Oz

K 50. výročí uvedení filmu Čaroděj ze země Oz nechal klenotník Harry Winston vyrobit repliku rubínových střevíčků, které nazula Judy Garlandová (Dorotka) ve filmu. Tyto rubínové střevíčky byly osázeny 4 600 rubíny.

 

 

RUBÍNOVÉ ŠPERKY KLENOTA

Objevte krásu rubínu v našich jedinečných rubínových špercích. Nádherné zlaté prsteny a náušnice s rubíny, rubínové přívěsky a náhrdelníky. Pro svou červenou barvu, která je symbolem srdce a lásky, jsou rubíny vyhledávané i jako drahokamy do zásnubních prstenů. 

 

Použité zdroje:
Gia.edu. (2016). Ruby Gemstone | Ruby Stone – GIA. [online] Available at: http://www.gia.edu/ruby#.V_YRPOCLSUk [Accessed 10 Nov. 2016].
Design Hájek. (2016). OPTIMA DIAMANT spol. s r.o.. [online] Diamant.cz. Available at: http://www.diamant.cz/index.php/85/loziska_drahych_kamenu.url [Accessed 10 Nov. 2016].

Galerie