Safír patří do tzv. velké trojky barevných drahokamů, společně s rubínem a smaragdem. Nejvíce ceněnou barvou je tzv. chrpová modř.

 

Safír je odrůda minerálu korund. Je to druhý nejtvrdší nerost, jeho krystaly mají nejčastěji soudečkovitý nebo vřetenovitý tvar. Chemicky se jedná o oxid hlinitý, zabarvený příměsemi dalších prvků do nejrůznějších odstínů barev.

Safír se vyskytuje ve všech možných barevných odstínech, mimo červené, která je barvou rubínu. Nejvíce ceněna je jasně sytá modrá barva, která je stálá v různých druzích osvětlení. Z dalších barev jsou velmi oblíbené safíry padparadcha, které mají lososovou barvu a také růžové safíry.

Barva: 

Hlavní barva: modrá

Ostatní barvy: mimo červené, která je barvou rubínu se vyskytuje ve všech možných barvách - žlutá, oranžová, zelená, růžová, lososová (tzv. padparadcha), fialová, černá, bezbarvý safír (leukosafír)

Tvrdost:

9 - druhý nejtvrdší drahokam

Naleziště:

Thajsko, Brazílie, Austrálie, Kolumbie, Indie, Kambodža, Nigérie, Rusko, Keňa

Více o barvě safíru

Safíry Padparadcha

Jsou to safíry ve velmi ceněném lososovém nebo starorůžovém odstínu. Jejich barva je někde na půl cesty mezi růžovou a oranžovou, nejčastěji je přirovnávána v barvě květů lotosu.

Kašmírové safíry

Nejlepší safíry se nazývají Kašmírové, mají sytě sametovou barvu zvanou chrpová modř. Tyto Kašmírové safíry se těží v Indii, na Madagaskaru, Srí Lance a v Pákistánu. Cena za Kašmírové safíry je velmi vysoká, může se blížit milionu korun za karát.

Věděli jste, že...?

Safír je drahokamem znamení zvěrokruhu Váhy.

Safír je drahokamem měsíce září.

Jako safírová svatba se označuje 45. výročí svatby.

 

CO SE O SAFÍRU ŘÍKÁ ANEB MOUDROSTI A MÝTY

Safír je symbolem moudrosti a potlačuje negativní myšlenky. Má uklidňující účinky a podporuje trpělivost. Harmonizuje a potlačuje negativní napětí v těle. Safír je také ochráncem pravé lásky a podporuje věrnost.

Mýty

Podle starých mýtů a legend je nebe jeden obrovský safír a uvnitř něho je Země.

V budhismu se safír považoval za kámen, který zklidňuje myšlenky a pomáhá při meditaci. Indové věřili, že kdo nosí tento drahokam, bude ochráněn proti chorobám a nebezpečí poštípání hmyzem. V Antice se doporučovalo nosit safír jako amulet proti zimnici a na zvýšení potence.

Léčivé účinky safíru

 • Posiluje oči
 • Snižuje horečku
 • Zastavuje krvácení z nosu
 • Posiluje cévy a zvyšuje jejich pružnost
 • Přivádí do rovnováhy činnost štítné žlázy
 • Detoxikuje organismus
 • Reguluje činnost žláz
 • Tlumí hyperaktivitu
 • Odbourává stres
 • Tiší bolesti
 • Snižuje vysoký krevní tlak
 • Působí proti nadměrnému pocení.

 

NEJZNÁMĚJŠÍ SAFÍRY

Safíry na Českých korunovačních klenotech

Český korunovační kříž

Korunovační kříž nebo také Zlatý ostatkový kříž je spolu s korunou, jablkem a žezlem součástí souboru Českých korunovačních klenotů. Jde o schránku ve tvaru kříže, kam se ukládaly nejvzácnější relikvie českého království.

Korunovační kříž obsahuje 6 velkých kamejí, nejzajímavější je kamej s mužskou hlavou, která je ze safíru. Tento safír je v denním světle modrý, v umělém světle fialový, tato vlastnost se nazývá slabá barvoměna. Váhu safíru z kameje nelze odhadnout, patří však mezi největší historické ryté safíry na světě.

Svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna nebo také Koruna svatého Václava je nejstarší a nejvýznamnější součást souboru Českých korunovačních klenotů. Je zasvěcena svatému Václavovi a spolu s korunovačním žezlem a jablkem je uchovávána ve svatováclavské kapli katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.

Koruna je z 21-22 karátového zlata, 1 mm silného. Váží 2,358 kg a je na něm 96 drahokamů. Zdobí ho jedny z největších safírů na světě, dále rubíny, smaragdy a 20 perel. Drahokamy jsou většinou větších rozměrů a upevněné zlatými drápky. Barevné uspořádání má svůj symbolický význam - na čelní a zadní části převládají červené kameny, na bocích kameny modré.

 

Největší přírodní safír

Největší přírodní safír byl nalezen v lednu 2016 na Srí Lance. Jedná se o tzv. asterický safír, který poskytuje zajímavý optický efekt - je-li správně vybroušen, objevuje se v něm pohyblivá šesticípá hvězda.

Váha: 1404,49 karátu

Cena: 175 milionu dolarů

 

Největší broušené safíry

Hvězda Indie

Největší broušený safír na světě se jmenuje Hvězda Indie (Star of India) a byl objeven na Srí Lance. Hvězda Indie je neprůhledný asterický kámen. Tento nádherný safír věnoval Americkému přírodovědnému muzeu v New Yorku finanční magnát J.P. Morgan, kde je vystaven dodnes.

Váha: 563  karátů

 

Logan

Druhým největším safírem na světě je Logan. Byl objeven na Srí Lance a své jméno dostal podle paní John A. Logan, která ho v roce 1960 věnovala Národnímu muzeu přírodních věd ve Washingtonu. Drahokam je zasazen do krásné brože a je obklopen 20 diamanty v celkové váze 16 karátů.

Váha: 422,99 karátů

 

Slavné šperky se safíry

Safírový zásnubní prsten britské vévodkyně Kate

Nejslavnějším zásnubním prstenem se safírem je bezpochyby prsten britské královské rodiny, který nyní nosí vévodkyně Kate (správně Catherine). Jedná se o prsten z osmnáctikarátového zlata s oválným safírem tmavé barvy, obklopeným 14 menšími diamanty.

Prsten vyrobila britská šperkařská firma Garrard, která je dvorním klenotnictvím královské rodiny. Prsten patřil před Kate princezně Dianě, která ho dostala rovněž jako zásnubní. Daroval jí ho princ Charles v roce 1981 a pro Angličany byl prsten velkým šokem - porušil všechny dosavadní tradice, že zásnubní prsten má být s diamantem. Poté, co celý svět spatřil tento jedinečný safírový prsten, stoupla výrazně poptávka po těchto modrých kamenech, všechny ženy chtěly právě takový jako má Lady Di. Zvýšená poptávka po safírech se odrazila i na ceně tohoto snubního prstenu - v roce 1981 se pohybovala kolem 1,3 milionu korun, dnes už by díky stoupajícím cenám safírů i zlata stál nejméně 20 milionů.

 

Bismarckův náhrdelník (Bismarck Sapphire)

Náhrdelník navrhla a vyrobila firma Cartier a dostala ho v roce 1930 hraběnka Mona von Bismarck od svého manžela. Náhrdelník roku 1967 věnovala Národnímu muzeu přírodních věd ve Washingtonu a byl na její počest pojmenován Bismarckův safírový náhrdelník. Náhrdelník je tvořen krásným 98,6 karátovým safírem, který je obklopen diamanty a menšími safíry.

 

Hall Saphire and Diamond Necklace

Náhrdelník navrhla a vytvořila významná americká klenotnická společnost Harry Winton, Inc. Náhrdelník obsahuje 36 safírů v celkové váze 195 karátů, obklopených 435 diamanty v celkové váze 83,75 karátů.

 

 

 SAFÍROVÉ ŠPERKY KLENOTA

Objevte krásu safíru v našich jedinečných safírových špercích. Nádherné zlaté prsteny a náušnice se safíry, safírové přívěsky a náhrdelníky.  

Použité zdroje:
Drahe-kameny.info. (2016). DRAHE-KAMENY.INFO | Safír. [online] Available at: http://www.drahe-kameny.info/safir.html [Accessed 10 Nov. 2016].
Krčmář, L. (2016). Prsten se safírem? Modrá je dobrá | Magazín ze světa šperků – Veneo. [online] Magazin.veneo.cz. Available at: http://magazin.veneo.cz/prsten-se-safirem-modra-je-dobra/ [Accessed 10 Nov. 2016].
Korunovacni-klenoty.cz. (2016). O drahokamech svatováclavské koruny - české korunovační klenoty. [online] Available at: http://www.korunovacni-klenoty.cz/cs/jine/o-drahokamech-svatovaclavske-koruny.html [Accessed 10 Nov. 2016].
TYDEN, e. (2016). Ve "městě drahokamů" objevili největší asterický modrý safír. [online] TÝDEN.cz. Available at: http://www.tyden.cz/rubriky/relax/moda-a-styl/ve-meste-drahokamu-objevili-nejvetsi-astericky-modry-safir_367798.html [Accessed 10 Nov. 2016].
Gemselect.com. (2016). Bismarck Sapphire Necklace. [online] Available at: http://www.gemselect.com/other-info/bismarck-sapphire-necklace.php [Accessed 10 Nov. 2016].
 

Galerie