Smaragd patří do tzv. velké trojky barevných drahokamů, společně s rubínem a safírem. Jeho sytě a svěže zelená barva je v říši drahokamů zcela ojedinělá. Smaragd je symbolem naděje a plodnosti.

 

 

Smaragd je nejznámější a nejcennější odrůdou minerálu berylu. Krystaly smaragdu jsou jednoduché šestiboké sloupce, které jsou zakalené nebo popraskané. Drobné prasklinky jsou u smaragdu brány jako přirozené, jsou důkazem přírodního původu smaragdu.

Smaragd má sytě a svěže zelenou barvu, která je v říši drahokamů zcela ojedinělá. Nejvíce ceněn je sytě zelený odstín s lehkým nádechem do modra. Zelená barva smaragdu je způsobena obsahem chromu v jeho struktuře, čím více ho tam je, tím je barva sytější. Je to velmi vzácný nerost, jeho vznik v přírodě je velmi náročný, ke geologickým jevům, při nichž smaragdy vznikají, dochází jen zřídka.

Smaragd je křehký kámen a vybrušuje je speciálním typem výbrusu, tzv. smaragdovým brusem (emerald cut).

Smaragdy jsou velmi často (podle GIA až v 90%) upravovány - napouštějí se bezbarvým rostlinným olejem nebo syntetickou pryskyřicí Opticon. Tato úprava má zakrýt praskliny objevující se přirozeně na povrchu kamene. Smaragdy bez jakékoli trhliny jsou výjimkou a jejich cena je pak extrémně vysoká.

Od poloviny 20. století jsou vyráběny i syntetické smaragdy. Jde o náročný proces, kdy smaragd necháme vykrystalizovat z taveniny na podkladu bezbarvého berylu. Takto uměle vyrobené kameny se stále považují za drahokamy.

Barva:

zelená

Tvrdost:

7,5 - 8

Naleziště:

Kolumbie, Rusko, Rakousko, Indie, Brazílie, Zimbabwe, Jižní Afrika

 

Věděli jste, že...?

Smaragd je drahokamem znamení zvěrokruhu Lva.

Smaragd je drahokamem měsíce května.

Jako smaragdová svatba se označuje 55. výročí svatby.

 

CO SE O SMARAGDU ŘÍKÁ ANEB MOUDROSTI A MÝTY

Smaragd je symbolem naděje a plodnosti. Jeho krásná sytě zelená barva je považována za barvu života, jara, kdy vše kvete a bují.

Mýty

Kdysi se věřilo, že smaragd dokáže přivést lásku do života a uchovat ji, rovněž, že přináší věrnost a harmonii do vztahů. Smaragd byl vždy považován za velmi silný talisman, lidé věřili, že je to mystický kámen, byl zrozen v pekle a nikdo by proto neměl ignorovat jeho sílu.

Smaragdová zelená barva byla ve starověku považována za barvu života a jara, kdy vše rozkvétá a pučí.

Zmínku o smaragdu můžeme najít už v Bibli - v apokalypse Sv. Jana se bůh zjevuje obklopen duhou, která byla „na pohled podobná smaragdu“. Ve starověkém Římě byl smaragd kamenem bohyně Venuše, v Indii lidé věřili, že přináší nesmrtelnost.

Ve středověku se tradovaly legendy, že smaragd položený na jazyku umožní vyvolat zlé duchy a rozmlouvat s nimi. Kromě toho byl považován za kámen, který pomohl vyléčit nemoci související se zrakem.

Léčivé účinky

 • Čistí dutiny
 • Ochraňuje srdce
 • Pročišťuje plíce
 • Zpevňuje kostru
 • Podporuje a posiluje svalový systém
 • Zlepšuje zrak
 • Posiluje unavené oči
 • Detoxikuje játra
 • Regeneruje organismus
 • Uklidňuje nervy
 • Snižuje horečku
 • Potlačuje nepříjemné projevy revmatismu
 • Zvyšuje imunitu
 • Pomáhá při léčbě zhoubných nádorů.

 

NEJZNÁMĚJŠÍ SMARAGDY

Největší smaragdový krystal

Smaragd Patricia (Patricia Emerald)

Smaragd Patricia je největším krystalem smaragdu na světě. Váží 632 karátů, byl nalezen v Kolumbii a má neobvyklý 12 ti boký tvar. K vidění je v kolekci newyorského muzea přírodních věd (American Museum of Natural History).

Slavné šperky se smaragdy

Hookerova smaragdová brož (Hooker Emerald Brooch)

Krásnou smaragdovou brož vyrobilo známé americké zlatnictví Tiffani pro tureckého sultána Abdula Hamida II., posledního sultána Osmanské říše.  Nyní je brož vystavena ve sbírce Národního muzea přírodních věd ve Washingtonu (The Smithsonian National Museum of Natural History).

Brož je tvořena smaragdem o váze 75,47 karátu a šířce 27 mm, který je vybroušen emeraldovým brusem a neobsahuje téměř žádné inkluze. Kolem smaragdu je veden platinový pás, který je na konci stočen do svitku a spojen briliantem. Po celém obvodu tohoto pásu jsou pak diamanty, kterých je zde přesně 100.

 

Náhrdelník španělské inkvizice (Spanish Inquisition Neclace)

Náhrdelník španělské inkvizice je obklopen tajemstvím, protože velká většina z jeho historie zůstává neznámá. Název tomuto náhrdelníku dal klenotník Harry Winston a není známo proč zvolil právě toto neobvyklé jméno, se španělskou inkvizicí totiž náhrdelník neměl nic společného. Harry Winston náhrdelník koupil od indického maharádži Yashvantraa II. v roce 1947.

Náhrdelník se skládá z 15 velkých smaragdů a 374 diamantů. Diamanty pochází z Indie, smaragdy z Kolumbie, v jakém roce byly vytěženy však není známo. Smaragdy jsou považovány za jedny z největších na světě, ten největší z nich váží 45 karátů.

Náhrdelník zapůjčil Harry Winston herečce Katharine Hepburn, která si ho vzala na 19. předávání filmových cen Oskar. V roce 1955 Harry Winston náhrdelník prodal paní Coře Hubbard Williamsové, která ho na sklonku života věnovala Národního muzea přírodních věd ve Washingtonu (The Smithsonian National Museum of Natural History), kde je k vidění dodnes.

 

Smaragd Chalk Emerald

Smaragd Chalk Emerald pochází z Kolumbie. Původně byl součástí náhrdelníku ze smaragdů a diamantů, který si nechal zhotovit indický maharádža Saheba. Ve 20. století byl smaragd z náhrdelníku vyjmut, přebroušen a vsazen do působivého prstenu, jehož návrh vytvořil klenotník Harry Winston.

Smaragd v prstenu váží 38,4 karátů a je obklopen diamanty hruškovitého tvaru o celkové váze přibližně 15 karátů. Prsten je k vidění ve sbírce Národního muzea přírodních věd ve Washingtonu (The Smithsonian National Museum of Natural History).

 

Andská královská koruna (The Crown of the Andes)

Andská královská koruna, dříve známá jako Koruna Panny Marie Neposkvrněného početí, byla zhotovena pro sochu Panny Marie v katedrále Popayan v Kolumbii. Je vyrobena z 18 - 22 karátového zlata, váží 2 kilogramy, je 34 centimetrů vysoká a je ozdobena 450 smaragdy. Největší smaragd zvaný smaragd Atahualpa má tvar obdélníku a měří 16 centimetrů. Koruna je vystavena v Metropolitním muzeu umění v New Yorku.

 

SMARAGDOVÉ ŠPERKY KLENOTA

Magická sytě zelená barva smaragdu vás okouzlí. Vyberte si z našeho výběru smaragdových šperků - prstenů se smaragdy, smaragdových náušnic a přívěsků.

 

 

 

Použité zdroje:
Gia.edu. (2016). Emerald Gemstone | Emerald Stone – GIA. [online] Available at: http://www.gia.edu/emerald [Accessed 22 Nov. 2016]. 
En.wikipedia.org. (2016). Hooker Emerald Brooch. [online] Available at: https://en.wikipedia.org/wiki/Hooker_Emerald_Brooch [Accessed 22 Nov. 2016].
Gemselect.com. (2016). Spanish Inquisition Necklace. [online] Available at: http://www.gemselect.com/other-info/spanish-inquisition-necklace.php [Accessed 22 Nov. 2016].
The Metropolitan Museum of Art, i.e. The Met Museum. (2016). Crown of the Virgin of the Immaculate Conception, known as the Crown of the Andes | Colombian; Popayán | The Met. [online] Available at: http://www.metmuseum.org/art/collection/search/21698 [Accessed 22 Nov. 2016].