Topaz patří mezi nejznámější drahokamy světa. Je ceněný především pro svou dokonalou průhlednost a tvrdost. Ve šperkařství je nejoblíbenější modrý a London topaz, který vás okouzlí svou tmavě modrou barvou. Topaz - více než modrý kámen.

 

Topaz je kosočtverečný minerál, který se v přírodě vyskytuje nejčastěji bezbarvý a průhledný. Objevují se ale také odrůdy barevné - modré, zlaté, nahnědlé, medově žluté, červené nebo fialové. Jeho široké spektrum odstínů je dáno přítomností kovů.

Jeho název je odvozen od ostrova Topasos v Rudém moři, kde byl poprvé nalezen.

V přírodě se vyskytuje topaz v poměrně velkých kusech - jeho krystaly mohou být dlouhé i více než 1 metr a těžké několik set kilogramů.

Ve šperkařství je velmi oblíbený modrý a zlatý topaz. Většina přírodních modrých topazů je upravováno - tepelně nebo ozařováním.

Některé topazy jsou pleochroické, tzn. že mění barvu pod různými úhly, ze kterých se na něj koukáme.

Nejčastěji se brousí do oválného nebo hruškovitého tvaru, velmi oblíbený je také smaragdový brus.

Barva: 

Topazy se vyskytují v široké škále barevných odstínů - bezbarvé, žluté, zlaté, hnědé, želené, různých odstínů modré, červené a růžové.

Červené a růžové topazy jsou velmi vzácné.  Bezbarvé topazy bývají často používány jako záměna za diamanty, mají i podobnou strukturu, nicméně schopnost odrážet světlo není u topazu tak výrazná jako u diamantu.

Odrůdy:  

 • modrý topaz

 • císařský topaz

 • zlatý topaz

 • bílý topaz

Tvrdost:

8

Naleziště:

Brazílie, USA, Mexiko, Rusko, Nigérie, Srí Lanka a Madagaskar, Indie, Čína.  

Více o odrůdách topazu

Modrý topaz

Modrý topaz je po safíru druhým nejoblíbenějším barevným drahokamem. V přírodě se nachází velmi ojediněle a bývá velmi světlý, proto se pro šperkařské účely používají především barevně upravované čiré topazy. Úpravy těchto topazů probíhají většinou ozařováním a následným výpalem. Vznikají tak další různé odstíny topazu - Sky Blue, Swiss Blue a London Blue.

Světle modrá barva topazu působí chladným dojmem, jako bychom koukali na krásný do modra zbarvený led. Tato barva uklidňuje naši duši a zklidňuje naši mysl, probouzí v nás touhu po čistotě a dokonalosti.

KLENOTA vám nabízí šperky s klasickým modrým a London topazem, což je topaz v nejtmavším odstínu modré, někdy s šedým podtónem.

 

Císařský topaz (Imperial topaz)

Císařský topaz je považován za nejvzácnější a nejdražší odrůdu topazu. Jeho odstín je krásně žlutý, s narůžovělými až načervenalými odstíny. Císařský topaz je klenotníky velmi oblíbený a vyhledávaný drahokam, volí se především do zlatých šperků, ve kterých vypadá velmi luxusně a elegantně.


Žlutý a zlatý topaz

Žluté a zlaté topazy mají velmi podobnou barvu jako císařský topaz, ale bez narůžovělého nebo načervenalého podtextu. Jsou to běžnější a méně vzácné druhy topazu, proto i cenově dostupnější.

Zářivá zlatavá barva nás inspiruje a povzbuzuje.

 

 Bílý topaz

Bílý topaz bývá často používán do šperků jako záměna za diamant. Jeho schopnost odrážet světlo však není tak výrazná.

Věděli jste, že…?

Topaz je kamenem znamení zvěrokruhu Vodnář a Ryby.

Modrý topaz je kamenem měsíce prosince.

 

CO SE O TOPAZU ŘÍKÁ ANEB MOUDROSTI A MÝTY

Lidé odpradávna věřili v magické schopnosti topazu - u žen prý dokáže podpořit krásu, láskyplnost a plodnost, u mužů moudrost, ušlechtilost a potenci.

Staří Řekové věřili, že topaz umožňuje svému nositeli stát se neviditelným.

Egypťané nosili topaz jako amulet, který je měl ochraňovat před zraněním.

Věděli jste, že v topazu se skrývá silná magnetická i fyzická energie? Když jím přejedete přes popel, působí jako magnet a popel na sebe nachytá.

Ve starověku lidé věřili, že Měsíc působí velmi silně na vyzařování kamene. A například za blížící se bouře topaz elektrizuje a vytváří kolem něj silné magnetické pole, které má svému majiteli poskytnout jasnovidné schopnosti.

V hinduistické mytologii znamená slovo topaz teplo. Topaz je jedním z posvátných kamenů hinduistického stromu života. Hinduisté věří, že topaz podporuje naši inteligenci a prodlužuje nám život.

Afričtí šamani považují topaz za vysoce posvátný kámen a vykonávají s jeho pomocí léčebné rituály.

Léčivé účinky topazu:

 • Zklidňuje psychiku, pomáhá při depresích a strachu
 • Chrání před nervovým přepětím a vyčerpáním
 • Zklidňuje a zkvalitňuje spánek, léčí nespavost
 • Snižuje krevní tlak
 • Pomáhá při onemocněních jater a sleziny
 • Léčí nechutenství, má pozitivní vliv na trávení
 • Pomáhá léčit záněty v krku
 • Odstraňuje bolesti hlavy.

 

NEJZNÁMĚJŠÍ TOPAZY

American Golden

Žlutý topaz American Golden byl nalezen v Brazílii. Je to jeden z největších opracovaných drahokamů a největší žlutý topaz na světě. Váží 4,6 kg, má 172 fazet a jeho barva je světle zlatohnědá. Surový kámen vážil 11,8 kg a jeho opracování do finální podoby trvalo přes dva roky. Nyní je k vidění ve sbírkách Národního muzea přírodních věd ve Washingtonu.

 

Císařský topaz Blaze

Přívěsek z růžového zlata zdobený diamanty s císařským topazem o váze 97,45 karátů. Mistrovské šperkařské dílo vytvořil známý chicagský klenotník Lester Lampert. Díky plamínkům z růžového zlata posázenými diamanty vyniká jedinečná červená barva císařského topazu.

 

Chalmersův topaz (Chalmz Topaz)

Jeden z největších broušených topazů na světě byl nalezen v Brazílii a váží 5 899 karátů. Je bezbarvý (bílý) s modrým nádechem, vybroušen briliantovým brusem. Nyní je k vidění v Muzeu přírodních věd v Chicagu.

Topaz Eldorádo (El-Dorado Topaz)

Topaz Eldorádo byl nalezen v oblasti Minas Gerais v Brazílii a své jméno dostal po legendárním městě zlata Eldorádo. Surový kámen vážil 37 kg a byl vybroušen do topazu o váze 31 000 karátů. Je považován za největší opracovaný drahokam na světě.

 

 

 

ŠPERKY S TOPAZEM KLENOTA

Nabízíme vám šperky s modrým topazem, London topazem i bílými topazy.

 
 
 
Použité zdroje: 
Gia.edu. (2016). Topaz Quality Factors. [online] Available at: http://www.gia.edu/topaz-quality-factor [Accessed 15 Dec. 2016].
The World of Famous Diamonds. (2016). The American Golden Topaz. [online] Famousdiamonds.tripod.com. Available at: http://famousdiamonds.tripod.com/americangoldentopaz.html [Accessed 15 Dec. 2016].
Svět minerálů - Minerály, drahé kameny, nerosty i polodrahokamy. (2016). Topaz – kámen nejen krásy a moudrosti. [online] Available at: http://www.svetmineralu.cz/magazin/topaz-kamen-nejen-krasy-a-moudrosti [Accessed 15 Dec. 2016].
Kameny.info. (2016). Topaz - kameny.info. [online] Available at: http://kameny.info/cs/86/topaz [Accessed 15 Dec. 2016].
Jewelsforme.com. (2016). Topaz Meaning, Powers and History. [online] Available at: http://www.jewelsforme.com/topaz-meaning [Accessed 15 Dec. 2016].