Perly patří mezi celosvětově nejoblíbenější svatební šperky. Vděčí za to nejen své barevné souhře se svatebními šaty, ale také jedinečnému nádechu elegance, pro který jsou tak žádané.
V mnoha kulturách však také panuje pověra, že nevěsta by neměla nosit perly, protože znamenají slzy. A ve svůj svatební den má sklony k pověrčivosti téměř každá žena… Podívali jsme se proto na tuto tradici blíže a zjistili jsme, že to s perlami naštěstí vůbec není tak smutné, jak se podle pověr může zdát.
Znamenají perly jako svatební šperky slzy?
Zatímco některé drahokamy se nám ještě donedávna ukrývaly pod zemí, za perlami se lidstvo honí už tisíce let. Fascinace jejich krásou a původem inspirovala řadu mýtů, které vysvětlují jejich nesmírně vysokou hodnotu. Perly jsou často popisovány jako dary od bohů nebo výsledek nějakého vzácného jevu, například pláče božské bytosti. Nejde tedy o spojení perel a smutku, ale o vyjádření jejich výjimečnosti.
Původ pověry o slzách smutku bude nejspíš ve špatném výkladu antického mýtu – kde je všechno přesně naopak. Pro starověké Řeky perly také znamenaly slzy, ale slzy štěstí bohyně lásky a krásy Afrodity (Venuše v římské mytologii). Proto se věřilo, že perly umí zabránit slzám smutku. Řecké nevěsty je pak nosily jako symbol štěstí a harmonického manželství bez slz.
Zároveň však šlo o vyjádření pocty Afroditě, která se zrodila z mořské pěny a vstoupila na náš svět z mušle, podobně jako krásná perla. V Římě se perlové náušnice dokonce věšely na Venušiny sochy. Pokud si nevěsta chtěla ve svatební den naklonit bohyni lásky, ozdobit se perlami byl ten nejlepší způsob.
Historik Plinius popisuje, jak ženy s oblibou nosily perlové prsteny, dvě až tři perly na náušnicích, a dokonce jimi zdobily své sandály. Žena s perlami požívala stejné úcty, jaké se jinak dostávalo jen nejvyšším úředníkům. Perly ovšem mohly vlastnit a nosit pouze vdané ženy – Caesar tímto omezením způsobil nevídanou vlnu svateb.
Pravé perly na svatbu: ano, nebo ne?
Mohli bychom se ptát, jak by vlastně perly mohly přinášet něco špatného. Odpradávna tak obdivovaný poklad přírody, že si lidstvo jeho původ dokázalo vysvětlit jen jako zásah bohů… Ale některé pověry mají tak hluboké kořeny, že i ženy jinak zcela racionální a praktické ve svůj svatební den raději nechtějí osud „pokoušet“. Kolik nevěst si například shání něco nového, starého, modrého a půjčeného (i když na šestipenci do boty už se asi zapomnělo)?
A tak ve výsledku záleží na každé ženě, ke které verzi významu perel se přikloní. Doporučujeme ale vydat se buď cestou pravých perel, a nebo raději zcela jinudy – na svatbu se skvěle hodí například šperky s diamanty nebo morganity. Umělé perly totiž nikdy nemohou dosáhnout krásy svých pravých vzorů a dlouho by vám radost nedělaly.
Zda vybrat mořské, nebo sladkovodní perly, záleží na rozpočtu i osobních preferencích. Mořské perly jsou vzácnější a mají oslnivý zrcadlový lesk, tahitské perly v sobě zase nesou nádech tajemna. Sladkovodní perlové šperky jsou cenově dostupnější, jejich nabídka je větší a jejich lesk se podobá hedvábí. V celkové kvalitě nebo péči o šperky však není rozdíl.
Jak si vybrat perlové šperky na svatbu?
Jednoduché pravidlo je vždy myslet na rovnováhu. Celkový vzhled nevěsty bude působit více vyváženě, když komplexní a zdobné prvky budou doplňovat jemné detaily. Co se barvy kovu týká, bílé zlato se samozřejmě nabízí nejvíce. Hodí se ke klasickým svatebním šatům, působí jemně a decentně a neruší celkový dojem. Žluté zlato dodá hřejivý tón a tradičnější look. A pro něžnější a romantický dojem je tu růžové zlato.
Pro konkrétní perlové šperky se můžete rozhodnout podle následujících tipů:
1. Podle stylu šatů
Pokud mají svatební šaty různé aplikace, dekorativní a zajímavé prvky, doporučujeme je doplnit minimalistickými šperky s jednotlivými menšími perlami. A naopak, jednoduché šaty dovolují zazářit výraznějšími šperky. Také je dobré myslet na celkový styl vašich šatů a prostředí, ve kterém obřad proběhne. Svatba na zámku si přímo říká o klasický perlový náhrdelník, zatímco velmi moderní šaty v uvolněnějším prostředí vybízejí k volbě odvážnějších trendy šperků, jako jsou např. řetízkové náušnice. A k originální přírodní svatbě v bohémských letních šatech se skvěle hodí barokní perly.
2. Podle tvaru výstřihu
Svatební šaty bez ramínek dávají velký prostor pro oslnivý perlový náhrdelník. Zvolte délku ke klíčním kostem a přidejte perlové náušnice. To samé platí pro kulatý nebo lodičkový výstřih.
Pro šaty s výstřihem do véčka je ideální perlový přívěsek, který do výstřihu krásně zapadne a opticky prodlouží krk. K němu se hodí perlové pecky, ideálně s perlami ve stejné velikosti jako na přívěsku. Co když ale máte stojáček nebo unikátně zdobený dekolt? Můžete náhrdelník vynechat a vsadit na visací náušnice.
3. Podle vlasů a účesu
Mezi populární svatební doplňky patří korunky a dekorace do vlasů. V těchto případech doporučujeme jemné šperky kolem obličeje, které lze doplnit perlovým náramkem. Podle stylu šatů vyberete klasický, nebo hravý řetízkový.
Pokud ve vlasech nemáte výrazné dekorace, řiďte se při výběru náušnic účesem. Vyčesané drdoly nechají vyniknout visací náušnice s většími perlami a diamanty. Do polorozpuštěných vlasů se hodí dlouhé řetízkové náušnice, které navíc opticky prodlouží obličej. V úplně rozpuštěných loknách by se ale ztrácely, k těm vyberte pecky nebo malé kruhy s perlami.
Byla by škoda nechat se odradit pověrou, když právě zářivé, čistě bílé perly se ke svatebním šatům a ke slavnostním událostem obecně tak krásně hodí. Pokud se tedy rozhodnete přivolat si ve svůj velký den na pomoc bohyni Afroditu, jistě najdete ten pravý šperk nebo soupravu, které váš celkový vzhled dokonale doladí.