MENU

  Velikosti prstenů

  Rádi byste si u nás koupili prsten, ale nevíte, jak určit správnou velikost? Nebojte se, s námi to hravě zvládnete. Existuje hned několik možností. Záleží hlavně na tom, jestli už máte k dispozici prsten stejné velikosti, nebo ne, a jestli jde o překvapení a chcete své úmysly skrýt před obdarovanou.

  Protože vám prsten z našeho klenotnictví rádi zdarma upravíme na míru, v detailu šperku na našem webu většinou velikost nenajdete. Při nákupu ji můžete uvést přímo do poznámky u objednávky.

  Všechny metody pro zjišťování velikosti prstenu jsou pouze orientační a vždy záleží na tom, jak konkrétní prstýnek sedne. Obzvlášť pokud vybíráte svůj první prsten a měříte velikost svépomocí, snadno se můžete splést. Ideální proto je nechat si velikost změřit přímo u odborníka.

  Každý prsten, který si u nás koupíte, můžete vyměnit, kdyby velikost neseděla.

  Pár tipů na začátek

  • Pro určení velikosti prstenu může sloužit jeho vnitřní průměr (podle převodní tabulky pak jednoduše zjistíte velikost). Některými metodami měření zjistíte přímo vnitřní obvod prstenu, neboli EU velikost (vnitřní obvod prstenu 53 mm odpovídá EU velikosti 53 atd.).
  • Velikost prstu se mění podle teploty i denní doby. Prst proto měřte během dne za pokojové teploty. Ideální je opakovat měření 3× nebo 4×, abyste zabránili chybě.
  • Jestli se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, sáhněte po té menší. Není problém nechat si prsten zvětšit, jeho zmenšení je ale náročnější. Stříbrné prsteny se navíc časem mohou nepatrně roztáhnout.
  • Široké prsteny většinou sedí těsněji než tenké kroužky. Při rozhodování mezi dvěma velikostmi je v tomto případě jistější zvolit tu větší.
  • Nejběžnější dámské velikosti snubních prstenů (prsteníček levé ruky) jsou 52 a 53, pánské 59 až 61.
  • Pokud máte velké klouby, při měření na to myslete. Je důležité, abyste prsten mohli pohodlně přetáhnout přes kloub. Možná vám bude volnější, ale určitě nesklouzne.
  • U prstenů s více drahými kameny nebo rytinami po celém obvodu může být úprava velikosti problematická. V těchto případech je skutečně nejlepší nechat si změřit velikost u odborníka, raději i za cenu vyzrazení části tajemství.

  Jak určit velikost podle jiného prstenu

  Pokud máte k dispozici padnoucí prsten, je možné během chvíle určit přesnou velikost – svépomocí nebo návštěvou libovolného klenotnictví. Toto je samozřejmě ta jednodušší varianta a můžete tak velikost zjistit i potají (stačí si vhodný prsten vypůjčit, aniž by si toho vaše drahá všimla).

  Měření pravítkem

  Nejjednodušší metodou je změření vnitřního průměru stávajícího prstýnku pomocí pravítka. Do objednávky pak stačí uvést průměr v milimetrech. Případně z této hodnoty můžete určit správnou velikost prstenu pomocí převodní tabulky (do objednávky pak uveďte obě čísla). Jedná se o EU velikost, ta se u nás používá nejčastěji.

  Praktický příklad: Zjistíte, že vnitřní průměr je 16,9 mm. Dle tabulky níže tento průměr odpovídá EU velikosti 53.

  Tento způsob určení velikosti je ideální pro muže, kteří vybírají zásnubní prsten pro svou drahou polovičku, neznají velikost, ale mají možnost si tajně prohlédnout prsten, který jejich partnerka běžně nosí na prsteníčku levé ruky.

  Měření pomocí trnu (u nás i v dalších klenotnictvích)

  Další možnost představuje trn. Ten je nejčastěji vyroben z kovu a má 4 měrné stupnice – EU velikosti, US velikosti, UK velikosti a vnitřní průměr. Na trn se prsten navlékne, a tak se zjistí jeho přesná velikost.

  Tip pro vás: Alternativu trnu si můžete zhotovit doma, pokud nemáte v blízkosti zlatnictví. Do prstenu svinete kousek papíru a tužkou obkreslíte místo, kde prstýnek na papíře přesně sedí. Vzniklou rysku poté změříte a dozvíte se EU velikost prstenu.

  Měření pomocí tištěné předlohy

  Pokud byste rádi přeměřili velikost prstenu doma, ale nemáte po ruce tužku nebo si nejste jistí, můžete si stáhnout a vytisknout tuto pomůcku (zdroj: Mezinárodní gemologický institut, IGI).

  Návod: Grafický soubor si stáhněte do počítače a vytiskněte. Informaci, jak zkontrolovat velikost tisku, najdete přímo na obrázku. Následně stačí prsten přiložit tak, aby vnitřní obvod přesně kopíroval kroužek na papíře. Pokud je kroužek vidět v celém obvodu a přesně se dotýká prstenu, našli jste správnou velikost.

   

  Jak určit velikost bez padnoucího prstenu 

  Pokud nemáte k dispozici jiný padnoucí prsten k přeměření, budete muset velikost prstenu určit na základě měření obvodu prstu. V tomto případě už je udržení tajemství náročnější. Můžete zkusit prst své drahé změřit, zatímco spí, případně v rámci nějaké hry nebo malé lsti (např. společné vybírání dárku pro příbuznou s podobně velkou rukou).

  Při výběru snubních prstenů je nutné znát rozměry levých prsteníčků obou budoucích svatebčanů a zejména pro pánský prsten často neexistuje předloha.

  Měření pomocí měřicích kroužků (u nás i v dalších klenotnictvích)

  Při použití kroužků vyzkoušíte, jaká velikost vám nejlépe padne. Zvolte tu, kdy kroužek sedí natěsno, ale jde přetáhnout přes kloub. Měřicích kroužků bývá celý svazek, a snadno tak vyberete správnou velikost prstenu. Používají se plastové i kovové kroužky. Tato metoda vyžaduje osobní návštěvu v klenotnictví nebo zlatnictví.

  Měření pomocí provázku

  Prst můžete změřit také pomocí provázku, který obtočíte kolem prstu a tuto délku pak změříte pravítkem. Dejte pozor, aby provázek nepružil. Můžete použít také zubní nit, není elastická a většinou je po ruce. Při měření myslete na kloub, přes který je potřeba prsten přetáhnout. V praxi se nám osvědčilo prst změřit natěsno právě v místě kloubu. Tímto postupem zjistíte vnitřní obvod prstenu, tedy EU velikost.

  Měření pomocí papírových pásků

  Nemáte-li zrovna k dispozici provázek ani zubní nit, obvod prstu změřte páskou vystřihnutou z papíru. Postupujte obdobně jako při měření provázkem. Zejména u papírového proužku je ale potřeba dát si pozor, abyste ho dobře utáhli a naměřená velikost nebyla příliš velká.

   

  Převodní tabulka velikostí prstenů

  Dámské velikosti prstenů (standardně vel. 50–60)

  Pánské velikosti prstenů (standardně vel. 58–67)

  EU velikost

  Vnitřní průměr (mm)

  USA velikost

  UK velikost

  44

  13,9

  3

  F

  45

  14,3

  3 18

  G

  46

  14,6

  3 ½

  G ½

  47

  14,9

  4

  H

  48

  15,3

  4 ½

  I ½

  49

  15,6

  5

  J

  50

  15,9

  5 ¼

  J ½

  51

  16,2

  5 ½

  L

  52

  16,6

  6

  M

  53

  16,9

  6 ½

  M ½

  54

  17,2

  7

  N

  55

  17,5

  7 ¼

  O

  56

  17,8

  7 ¾

  P

  57

  18,1

  8

  Q

  58

  18,5

  8 ½

  Q ½

  59

  18,8

  9

  R ½

  60

  19,1

  9 ½

  S

  61

  19,4

  9 ¾

  S ½

  EU velikost

  Vnitřní průměr (mm)

  USA velikost

  UK velikost

  58

  18,5

  8 ½

  Q ½

  59

  18,8

  9

  R ½

  60

  19,1

  9 ½

  S

  61

  19,4

  9 ¾

  S ½

  62

  19,7

  10

  T ½

  63

  20,1

  10 58

  U ½

  64

  20,4

  11

  V

  65

  20,7

  11 38

  W

  66

  21

  12

  W ½

  67

  21,3

  12 ¼

  X ½

  68

  21,6

  12 ½

  Y

  69

  22

  13

  Z ½

  70

  22,3

  13

  Z1

  71

  22,6

  13 ½

   

  72

  22,8

  14

  Z2

  73

  23,2

  14

   

  74

  23,5

  14 ½

  Z4

  75

  22,8

  15