MENU

  Péče o šperky

  Věříme, že se šperky – od těch nejvzácnějších až po ty nejjednodušší – mají nosit každý den, ne skrývat v trezoru. Možná přijdou k nějakým těm oděrkám, škrábancům a ztratí kousek lesku; a to je v pořádku. Ukazuje to, že s vámi vaše krásné klenoty žijí váš život.

  Navíc existují způsoby, jak šperky zachovat jako nové. Doporučujeme je sundávat při plavání, zahradničení, kontaktních sportech, vaření, manipulaci s kosmetikou nebo agresivními látkami a stěhování těžkých věcí. Není to ale vždy nutné. Záleží hlavně na vašem životním stylu, estetických preferencích, ale i třeba a na tom, jak často něco ztrácíte (bohužel právě sundání šperku bývá nejčastější příčinou ztráty).

  Většina klenotů vyžaduje jen velmi málo péče. Prostě je noste a užívejte si je. A myslete na pár jednoduchých tipů:

  Zlato (samotné i s drahokamy)

  Čištění zlatých šperků je jednoduché: v misce smíchejte malé množství prostředku na mytí nádobí nebo tekutého mýdla s teplou vodou. Šperky na pár minut ponořte. Poté je jemně očistěte velmi měkkým zubním kartáčkem (ideálně dětským). Vyndejte je z mýdlové vody, opláchněte a důkladně osušte jemnou látkou.

  Můžete také použít speciální lešticí hadřík pro extra lesk a odstranění nečistot nebo využít služeb profesionálů a nechat své šperky vyčistit ultrazvukem.

  Stříbro

  Stříbro ztrácí lesk poměrně rychle, pokud je vystaveno kyslíku nebo síře. Naštěstí ta nejlepší prevence je časté nošení. Oleje ve vaší kůži totiž pomáhají udržovat stříbro zářivě čisté (každá pokožka je ale jiná, takže i šperk se vždy chová trochu jinak podle toho, kdo ho nosí).

  Pokud jsou vaše stříbrné šperky zašlé, nejlépe je vyčistíte speciálním lešticím hadříkem. Existuje i spousta užitečných „babských“ rad na domácí čištění. Mějte ale vždy na paměti, že stříbro je velmi měkké, a používejte pouze velmi jemný dětský kartáček na zuby, abyste zabránili poškrábání. Zářivý vzhled můžete svým stříbrným šperkům navrátit také tím, že je necháte rhodiovat.

  Pro skladování stříbra použijte uzavíratelný plastový sáček, a pokud máte možnost, dejte do něj kousek křídy nebo silikagelu (malé sáčky, které najdete u nových bot nebo oblečení). Tak zabráníte ztrátě lesku a zčernání šperku v době, kdy ho nenosíte.

  Perly

  Navzdory své citlivosti perly milují, když je ukazujete světu. Jejich přirozený lesk a záře se budou nejlépe zvyšovat, když je budete pravidelně nosit.

  Perly vyžadují specifickou péči, aby s vámi a vaší rodinou byly po generace. Experti na perly radí: nasazujte je jako poslední, sundavejte jako první. Perly jsou velmi citlivé na chemikálie v kosmetických přípravcích, sprejích na vlasy a parfémech. Nejprve tedy doveďte svůj vzhled k dokonalosti, pak teprve nasaďte perly. Perlové šperky jsou také citlivé na chlór, neberte si je proto do bazénu, vířivky ani do sprchy.

  Perly čistěte pouze jemnou látkou navlhčenou čistou vodou. Perlové náhrdelníky a náramky vyžadují jednou za čas převléknutí, aby si zachovaly krásný vzhled (záleží na frekvenci nošení, doporučujeme opakovat každých pár let).

  Skladování

  Šperky, které momentálně nenosíte, uchovávejte na temném místě při pokojové teplotě a v suchu. Perly preferují určitou vlhkost a potřebují dýchat, nezavírejte je proto do neprodyšných šperkovnic. Šperky ukládejte odděleně, aby se o sebe nepoškrábaly.