Pro lepší uživatelský zážitek jsme pro vás připravili web jednodušší a přehlednější. Za účelem dalšího zlepšování našich služeb, využívá tento web soubory cookies. Pokračováním souhlasíte s jejich využitím.

MENU

Péče o šperky

Šperky z drahých kovů a kamenů nevyžadují náročnou péči. Nicméně pokud chcete, aby si šperk uchoval svou krásu, lesk a dělal vám radost po mnoho let, doporučujeme dodržovat několik základních pravidel a podle potřeby šperky jednou za čas vyčistit.

Při nošení šperků se vyvarujte kontaktu s chemikáliemi, parfémy a kosmetikou, který by mohl šperk nenávratně poškodit.

Skladování šperků

Šperky, které momentálně nenosíte, ukládejte na temné místo při pokojové teplotě a v suchu (výjimku představují pouze perly, kterým vyhovuje určitá vlhkost). Šperky ukládejte odděleně, aby se vzájemně nepoškrábaly. Např. diamant jako nejtvrdší nerost může poškrábat měkčí kameny.

Čištění šperků

Šperky je možné čistit více způsoby. Nejjednodušší je leštění speciální utěrkou. Zvláště u jemných šperků či řetízků je potřeba čistit s citem. Dejte si pozor i na stříbrné šperky, které jsou měkké a mohly by se vyvinutou silou snadno poškodit.

Pokud potřebujete vyčistit šperk důkladněji, můžete použít chemické čističe, které se prodávají ve formě lázně či pěny. Při jejich použití vždy dbejte pokynů uvedených na obalu výrobku. Ne každý čistič je vhodný například pro šperk s perlami nebo s lepenými kameny. 

Černání (oxidace) šperků

Černání neboli oxidace se týká většiny šperků. Hlavně stříbrné šperky časem oxidují, přičemž matní a černají. Jedná se o přirozený proces. Neznamená to, že materiál šperků je nekvalitní. Vysoká vlhkost vzduchu nebo kyselé prostředí (např. pH pokožky) oxidaci zhoršují.

Z těchto důvodů doporučujeme volit šperky rhodiované, kdy rhodium oxidaci zabraňuje. Zoxidovaný šperk se dá bez problémů vyleštit a znova rhodiovat. K černání zlata dochází jen ve výjimečných případech, nejčastěji při užívání specifických léků jejich nositelkou či nositelem. Bohužel častěji dochází k černání dětských náušnic ze žlutého zlata, kdy kov není chráněn rhodiem a reaguje s dětským potem. V případě, kdy se toto stane, doporučujeme pořízení šperku z bílého zlata, případně počítejte s častější nutností čištění.

Čištění ultrazvukem

Pro čištění šperků se často využívá také ultrazvukové čištění, kdy ultrazvukové vlny v čisticím médiu vytvoří bublinky, které odstraní každou nečistotu i na velmi členitém povrchu, aniž by povrch kovu či kamene jakkoliv poškodily. Pozor ale, perlové šperky nejsou vhodné pro ultrazvukové čištění.

Péče o perly

O perly je potřeba pečovat s mnohem větší opatrností než o ostatní šperky, protože jsou náchylnější na styk s parfémy, laky na vlasy a s dalšími chemickými látkami. Nejprve tedy naneste pleťový krém, make-up a parfém a až poté si berte perlové šperky. Nedoporučujeme také koupání v horké nebo ve slané vodě. Protože potřebují “dýchat”, neukládejte perlové šperky do neprodyšných šperkovnic. Také je neskladujte volně s ostatními šperky, jelikož by se o ně mohly poškrábat. Perlový náhrdelník vyžaduje jednou za čas převléknutí, aby stále zůstal v dobrém stavu (záleží na frekvenci nošení).

Péče o drahé kameny a perly

Drahé kameny zbytečně nevystavujte vysokým teplotám a nadměrnému slunečnímu záření či chemikáliím. I kameny potřebují občas vyčistit. Jeho způsob závisí na druhu kamene. Většinu kamenů můžete čistit navlhčeným hadříkem, vodou, mýdlovou vodou, párou nebo ultrazvukem. A tip nakonec - lesk perlám či kamenům můžete navrátit čistým pupalkovým olejem.