MENU

Péče o šperky

Zlaté šperky jsou výjimečné nejen svou krásou, ale také svou odolností. Málokterý doplněk vydrží desítky let, nebo dokonce udělá radost další generaci. Stopy času se však nevyhnutelně projeví na každém šperku, pokud je nošený často a s láskou – a tak je to správné.

Jako odborníci jsme pro vás připravili doporučení, jak své šperky chránit před poškozením a dopřát jim vhodnou péči, která jim pomůže vydržet dlouhé roky.

péče o šperky


Doporučení pro péči o zlaté šperky 

Zlato je ve své ryzí podobě měkké, proto se ve šperkařství využívají slitiny zlata a dalších kovů. Šperky KLENOTA jsou vyrobeny ze 14karátového zlata, které vyniká svou odolností při každodenním nošení. Stačí dodržovat pár obecných zásad a zlaté šperky vám skutečně vydrží celý život.

Kvalitní materiály i provedení vám zajistí delší životnost šperků, stále je však důležité s nimi zacházet s citem a rozvahou. Stejně jako byste se ve svých nejlepších botách vyhnuli blátivé louži, udržujte i své šperky mimo rizikové situace. 

zlaté šperky KLENOTA


1. Předcházejte mechanickému namáhání a poškození

Co šperky ohrožuje nejvíce

Největší riziko pro šperky představuje hrubé zacházení, tlak, nárazy, tahání (např. zadrhnutí řetízku), ohýbání, odírání a další příčiny fyzického poškození. Doporučujeme proto šperky vždy sundávat před sportováním, manuální prací a jakoukoliv aktivitou, kde jim hrozí nadměrná zátěž.

Tato rada platí dvojnásob pro šperky s drahými kameny a perlami, které se mohou prudkými nárazy poškodit nebo uvolnit ze svého uchycení, a také pro šperky s delikátnější konstrukcí, jako jsou tenisové náramky, šperky z minerálů nebo perlové šňůry. 

Opatrnost při zapínání

Věnujte pozornost opatrné manipulaci při nasazování a zapínání šperků, např. mechanismus zapínání je místo citlivé na tahání a ohýbání. Pokud se postupem času v zapínání něco uvolní, pohne nebo přestane správně fungovat, je lepší přinést šperk na opravu než se o ni pokusit vlastními silami.

Spaní se šperky

Šperky jemnější konstrukce doporučujeme před spaním odkládat. Můžete si nevědomky poškrábat prstýnek, zalehnout si náušnice v nevhodné poloze, náhrdelník se vám zachytí o polštář… Všemu se však dá snadno předejít, pokud si zvyknete je večer sundávat.

KLENOTA sada šperků s diamanty


2. Chraňte šperky před působením kosmetiky a jiných přípravků

Pozor při úklidu i nanášení kosmetiky

K chemickému poškození může u šperků dojít, pokud nějaká látka reaguje s kovy ve slitině zlata a způsobí tak změnu barvy nebo matné mapy. Nevystavujte proto šperky kontaktu s rizikovými látkami, jako jsou čistící a prací prostředky, laky na vlasy, parfémy a jakékoliv agresivní chemikálie

Před aplikací krémů, tělové kosmetiky a make-upu doporučujeme nechat vše alespoň 10 minut vstřebat, než si půjdete nasadit své šperky – vyhnete se tak působení a usazování zbytků kosmetiky, které časem šperk zmatní. 

Voda a koupání

Obzvlášť se vyhýbejte nošení šperků do chlorované, termální a slané vody, ale ideální je šperky také odkládat před koupáním a sprchováním doma. Jde o nejjednodušší způsob, jak zlato i kameny obecně udržovat ve skvělé kondici.

Ušetřete si spoustu času a přemýšlení zapamatováním jednoduchého pravidla: šperky nasazujeme jako poslední a sundáváme jako první.

KLENOTA zlaté šperky


3. Skladujte své šperky ve vhodném prostředí

Největší jistota: šperkovnice

Zlato by mělo být uloženo v suchu na měkkém, hladkém povrchu tak, aby se šperky navzájem nedotýkaly a nepoškrábaly se. Nejlepší jsou uzavřené šperkovnice s oddělenými přihrádkami, případně na cesty jsou vhodná měkká pouzdra a menší cestovní šperkovnice.

Perly naopak potřebují trochu dýchat, proto je uložte zvlášť do prodyšného měkkého obalu, spíše než do zcela uzavřené krabičky.

Především na šperky s drahokamy a perlami by nemělo přímo svítit slunce a neměly by být vystaveny vysokým teplotám, nebo prudkým změnám teplot.

Jak předejít oxidaci

Dbejte na to, aby šperky nezůstávaly ve vlhkém prostředí. Ačkoliv samotné zlato není náchylné na vlhkost, ostatní kovy ve slitině mohou začít oxidovat. Tyto změny však bývají dočasné a v rámci servisu vám můžeme šperk opět obnovit do původní podoby. V domácích podmínkách doporučujeme vyleštit šperk pomocí speciálního hadříku proti oxidaci zlata.

diamantový náhrdelník KLENOTA


4. Čistěte šperky pravidelně, ale opatrně

Jak čistit šperky doma

Existuje mnoho rad jak vyčistit zlato doma, my však pro pravidelnou údržbu doporučujeme používat pouze čistící hadřík určený pro zlaté šperky, nebo velmi jemný bavlněný hadřík. Během nošení se na šperku vytváří nános zaschlého potu a drobných nečistot, se kterými si hadřík poradí, pokud si tuto jednoduchou péči zvyknete provádět pravidelně – klidně po každém sundání.

Vždy se šperkem manipulujte opatrně, při čištění netlačte a nevyužívejte agresivní čistidla nebo pomůcky s hrubým povrchem. U šperků delikátní povahy, jako jsou některé perlové šperky nebo tenisové náramky, je lepší spíše předcházet potřebě čištění, a to pečlivým dodržováním všech předchozích doporučení.

Jednou za čas můžete šperk namočit do vlažné jarové vody, opatrně jej vyčistit jemným kartáčkem a opláchnout. K doleštění opět použijte čistící hadřík a před uložením nechte šperk uschnout. Perlové náhrdelníky nenamáčejte, pouze čistěte navlhčeným hadříkem.

Jak šperky čistící profesionálové

Pokud už výše popsaná metoda nestačí a chcete šperkům obnovit původní lesk, stačí si objednat profesionální čištění.

Ke šperkům KLENOTA máte doživotní čištění a kontrolu zdarma. Šperk nejdříve zkontrolujeme, včetně upevnění kamenů a stavu oček. Následně se šperk čistí pomocí ultrazvuku nebo páry. Čištění ultrazvukem není vhodné pro perly, korály a některé drahokamy.

NAŠE SLUŽBY A SERVIS >

diamantové prsteny KLENOTA


Péče o perly

Perly milují kontakt s pokožkou a právě časté nošení je udržuje krásně zářivé. Bez přirozené mastnoty naší kůže se mohou vysušit a ztratit svůj lesk, nebo se až začít drolit.

Takovou perlu lze do jisté míry zachránit tím, že její povrch „namastíte“ trochou oleje, např. pupalkového. Nikdy na perly nepoužívejte kyselé nebo zásadité roztoky, jako je ocet a kyselina citronová – tyto látky dokáží pravou perlu rozpustit.

Perlové náhrdelníky pokud možno nenamáčejte, jen čistěte vlhkým hadříkem. Kvalitní perlový náhrdelník je vždy uzlíkovaný, tedy mezi každou perlou je malinký uzlík, aby se netřely o sebe a nerozsypaly se. Postupem času je vhodné sledovat, zda není nit prověšená a mezi perlami nevznikají mezery.

Perly v našich ostatních špercích drží díky úplnému nebo částečnému provrtání. U šperků s částečným průvrtem je perla ke šperku připevněna speciální tyčinkou a zároveň lepidlem.

Občas opatrně zkontrolujte, jestli se s perlou dá pootočit – pokud ano, raději nám svůj šperk přineste a my perlu opět pevně zafixujeme. Upevnění perly, vzhledem k její velikosti, je totiž nejnamáhanějším prvkem šperku při nasazování či sundávání a perla se tak může časem uvolnit.

perlové šperky KLENOTA


Péče o diamanty a drahé kameny

Péče o šperky zdobené kameny jde rozdělit na dvě části: kontrola jejich upevnění a péče o kameny samotné.

Upevnění kamenů nejčastěji povoluje následkem nárazu, tlaku, nebo v důsledku jiného mechanického poškození. To však nemusí být hned patrné, proto doporučujeme občas zkontrolovat, zda kameny dobře drží a nehýbou se. Pokud ano, určitě neriskujte jejich ztrátu a nechte si je bezpečně upevnit v rámci našeho servisu.

Péče o kameny se vždy nepatrně liší podle konkrétního typu a vlastností vybraného kamene. Zatímco diamant může poškrábat jen jiný diamant, barevné drahokamy bývají citlivější. Obecně se dá doporučit, abyste drahokamy obzvlášť chránili před nárazy, tlakem a náhlými změnami teplot.

smaragd, rubín, safír, prsteny KLENOTA


Péče o stříbro

Stříbro je kov, který ve vlhkém prostředí začne oxidovat a černat. Pravidlo číslo jedna pro péči o stříbrné šperky je tedy jednoznačné: vyhýbat se vodě a vlhkosti jak při každodenních činnostech, tak při ukládání šperků.

Sucho a tma jsou nejdůležitější faktory při skladování stříbrných šperků. Ideální je každý šperk zvlášť uložit do pevně uzavřené šperkovnice nebo krabičky, kde budou zároveň chráněny před vzduchem a prachem. Alternativně je můžete vložit do uzavíratelných sáčků.

Stříbro bude lépe odolávat černání, pokud je pokoveno vrstvou rhodia. Doporučujeme tuto vrstvu jednou za čas obnovovat, především u prstenů a náušnic. 


Další časté dotazy

Může zlato zčernat, zrezivět nebo jinak změnit barvu (oxidovat)?

Slitiny zlata, které se používají na výrobu šperků, obsahují další kovy jako stříbro a měď. Tyto kovy mohou reagovat na vlivy prostředí a způsobit změnu barvy nebo mapy na šperku, zejména po kontaktu s některými látkami (hlavně kyseliny, chloridy, jód, síra) nebo vlivem vlhkosti.

Také náš pot může přispívat oxidaci, ale míra jeho působení se liší od člověka k člověku. Profesionální čištění dá naštěstí vše do pořádku a šperk bude zase jako nový.

Můžu mít alergii na zlato?

Pokud máte začervenalou, svědivou vyrážku jenom v místě nošení šperku, na vině může být alergie na kovy. Ovšem alergie na zlato je extrémně vzácná, pravděpodobnější je alergie na jiný kov ve slitině zlata, nejčastěji nikl.

Ten se používá pro slitiny bílého zlata a jestli už máte zkušenost s alergickou reakcí, je vhodné si nechat šperk pokovit vrstvou rhodia. Právě rhodium dává bílému zlatu stříbřitou barvu a zároveň je hypoalergenní. Šperky KLENOTA z bílého zlata jsou vždy pokovené rhodiem a v rámci servisu vám jeho vrstvu můžeme obnovit.

Co když ztratím náušnici, část šperku se zlomí či přetrhne, nebo vypadne kámen?

Kontaktujte nás pro objednání záručního a pozáručního servisu, včetně výroby ztracené náušnice či puzety, dodání a/nebo zafasování kamenů a sjednání oprav. Každý požadavek posuzujeme individuálně a pokud šperk bude možné opravit – s ohledem na jeho konstrukci nebo míru poškození – budeme se snažit vše vyřešit v k vaší spokojenosti.

Může se zlatým šperkům časem změnit tvar?

Zlato je přece jen měkčí kov než například ocel, proto se některé typy šperků mohou mírně deformovat – obzvlášť, pokud jsou často vystaveny tlaku, tahání, nebo se ohýbají. Proto je lepší se šperky nespat, odkládat prsteny při nošení těžkých věcí nebo posilování atp. 

Typický příklad je natažení řetízků (především typu venezia), u prstenů zase nejčastěji dochází k deformaci tvaru obroučky. Na deformace prstenů se nevztahuje reklamace, ale jejich korekce provádíme v rámci servisu. Naši specialisté vyhodnotí, zda je prsten ještě možné opravit, nebo je třeba vyrobit nový.

Můžu se se šperky sprchovat, koupat v moři nebo v bazénu?

Před sprchováním a koupáním doporučujeme šperky odkládat, abyste je udržovali v co nejlepší kondici. 

Chlor v bazénové vodě může způsobit změnu barvy šperků, proto je nenoste na koupaliště a do bazénu, ale ani do termální vody v lázních. 

Mořská voda sice nepředstavuje tak velké riziko, ovšem pobyt u moře má jiné nástrahy – studená voda mírně zmenšuje prsty a může vám sklouznout prsten, nebo se šperky a drahokamy mohou poškrábat pískem.

Jak často můžu přinést šperky na čištění nebo servis?

Na čištění můžete šperky přinést kdykoliv bez nutnosti objednání. Tuto službu máte doživotně zdarma včetně čištění na počkání, které zahrnuje důkladné odstranění nečistot v ultrazvukové lázni. Celý proces zabere pouze několik minut.

Kdy už čištění nestačí a je třeba šperk obnovit?

Obnova šperku je důkladný proces zahrnující jak čištění, tak nápravu mechanického poškození (např. škrábance), korekci deformací i ruční přeleštění.

Pro bílé zlato navíc obnovujeme vrstvu rhodia, která mu dává jasnou stříbřitou barvu. Při nošení se opotřebovává, proto bílé zlato postupně žloutne a říká si tak o obnovu více než žluté nebo růžové zlato.

Kdy je čas na obnovu záleží na konkrétním šperku, obecně ji doporučujeme až po 1–2 letech. Nejčastěji ji potřebují prsteny, proto nabízíme jejich první obnovu vždy zdarma. Jelikož jde o zásah do povrchu kovu, dochází během tohoto procesu k lehkým hmotnostním ztrátám zlata, proto by se neměl provádět příliš často. Dokončení obnovy zpravidla trvá týden.




Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.