MENU

Péče o šperky

Věříme, že se šperky – od těch nejvzácnějších až po ty nejjednodušší – mají nosit každý den, ne skrývat v trezoru či šperkovnici. Možná přijdou k nějakým těm oděrkám, škrábancům a ztratí kousek lesku; a to je v pořádku. Ukazuje to, že s vámi vaše klenoty žijí váš život. Většina klenotů vyžaduje jen velmi málo péče. Prostě je noste a užívejte si je. A myslete na pár jednoduchých tipů:

Jak čistit šperky doma

Nejprve je důležité zmínit, čeho byste se měli vyvarovat. Na domácí čištění nepoužívejte žádná abraziva. Nevhodné jsou zubní pasty, ale i vlhčené nebo tvrdé papírové ubrousky. Nedoporučujeme ani chemické prostředky, které nejsou přímo určené k čištění šperků. Pokud si berete na čištění šperků gumové rukavice, volte raději nepudrované, abyste šperky znovu neumazali. 

Úplně nejlepší je šperk čistým, měkkým hadříkem očistit po každém sundání (tedy klidně každý den). Odstraníte tak kosmetické přípravky, mastnotu, pot a organické zbytky, které se mohly na povrchu během celého dne nashromáždit. Jako další způsob mechanického čištění vám poslouží měkký zubní kartáček. Šperk nejprve odmočte ve vlažné vodě s mýdlem nebo jarem. Potom ho kartáčkem jemně, ale důkladně vyčistěte. Nakonec opláchněte proudem vlažné vody, vysušte hadříkem a nechte volně doschnout.

Když se rozhodnete zvolit chemické čištění a z obchodu si donesete čistič ve formě lázně nebo pěny, poctivě dodržujte pokyny na jeho obalu nebo rady od odborníka. Věnujte pozornost také tomu, jestli je čistič vhodný pro daný šperk, ale také drahokamy v něm zasazené – třeba opály nebo perly jsou citlivé na chemii a nemusely by prostředek dobře snášet.

zásnubní diamantový prsten - KLENOTA Diamantový prsten s lab grown diamantem ve žlutém 14k zlatě - KLENOTA

Péče podle materiálů

Péče o zlato

U zlata doporučujeme vyhnout se chloru, ten totiž může trvale změnit jeho barvu. Děje se tak hlavně u nízkokarátových slitin, které se používají v některých cizích zemích. I když jsou šperkařské zlaté slitiny poměrně tvrdým materiálem, doporučujeme nenosit na sousedním prstu šperk například z oceli. Ocel je tvrdší a mohla by zlato na povrchu odřít. 

Pokud vaše zlaté šperky ztratí lesk, často je stačí jen přeleštit bavlněným hadříkem nebo čisticí vatou z klenotnictví, která je napuštěná čistícím roztokem. K dostání jsou i pěny a krémy na domácí čištění zlata, které nanesete hadříkem nebo jemným kartáčkem. A pokud přemýšlíte, jak vyčistit zlato doma opravdu důkladně, když má šperk hrubý povrch nebo malé skulinky (například zlatý řetízek), sáhněte po tekutém roztoku. Šperk do něj ponoříte a odstraníte tak nečistoty v záhybech, rytinách a vzorech.

luxusní diamantový zásnubní prtsen - KLENOTA luxusní zásnubní prsten s diamantem - KLENOTA

Někdy se na zlatých špercích objevují namodralé nebo nazelenalé skvrny. S těmi se můžete zkusit vypořádat pomocí kyseliny citronové nebo citronové šťávy. Pokud ale tento způsob nepomůže, odneste raději klenot do klenotnictví k odbornému vyčištění. Co se týká zčernání, u zlata k němu dochází pouze výjimečně. Nikdy však nereaguje zlato, ale ostatní prvky, které jsou u legovaného zlata ve slitině. Příčin může být mnoho. Například užívané léky, agresivní pot, alergie na některý z přítomných prvků, kosmetika s jodem nebo sírou a tak dále.  Šperky z bílého zlata jsou proti černání a mechanickému poškození většinou chráněné vrstvou rhodia, kterou doporučujeme občas nechat obnovit. Doporučená frekvence porhodiování závisí na mnoha okolnostech a může být někdy nutná každých pár měsíců, ale často vydrží šperk krásný i dlouhá léta.

Pokud šperků vlastníte více, doporučujeme koupi ultrazvuku pro domácí použití. Ultrazvukové čištění v domácích podmínkách je skvělé pro řetízky, náramky, prsteny bez kamenů nebo s bezvadnými diamanty menších velikostí. Tento typ čištění se v žádném případě nehodí pro perly, které by se mohly vlivem ultrazvukových vln poškodit. Do ultrazuku dále nepatří opály, korály a další. V domácích podmínkách nedoporučujeme čistit ani smaragdy nebo drahokamy větších velikostí. Mohou totiž obsahovat inkluze a pouze zkušený klenotník pozná, zda kámen ultrazvuk snese, či nikoli. 

čištění šperků - KLENOTA

Péče o stříbro

Stříbrné šperky se hodí ve šperkovnici obalit každý zvlášť do hedvábného papíru a uchovávat je v suchu v uzavřené krabičce, kde budou chráněné před vzduchem a prachem. Jsou náchylné ke zčernání, proto je vhodné vybírat kousky ošetřené rhodiem a tuto povrchovou vrstvu jednou ročně obnovovat (především u stříbrných prstenů a náušnic). Snadným způsobem, jak vyčistit stříbrné šperky, je využít čistič z drogerie. Nalijte ho do malé zavařovací skleničky, na krátko do něj ponořte šperk. K tomu může posloužit háček vyrobený z kovové kancelářské sponky nebo ideálně plastová pinzeta. Nakonec šperk opláchněte proudem vody a osušte. Stejně jako u zlata je důležité nechat šperk volně na vzduchu doschnout. 

Čističe stříbra obsahují čpavek, proto doporučujeme dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na etiketě přípravku. Zejména zamezit kontaktu s kůží a nevdechovat výpary. Ze zkušenosti také víme, že pokud se šperk v čističi nechá déle, může ztratit lesk a musí se přeleštit. 

šperky KLENOTA šperky KLENOTA

Péče o perly

Perlové šperky byste měli uchovávat v krabičce, která bude pro ně speciálně vyhrazená, a každý kus by měl být uložen zvlášť v měkkém ochranném obalu. Šperkovnice by neměla být úplně neprodyšná, protože perly potřebují dýchat.

Perly k udržení své krásy potřebují pozornost. Potřebují být nošeny. Milují kontakt s pokožkou. Díky přirozené mastnotě, kterou perlám lidská pokožka propůjčuje, jsou tyto drahokamy zářivé a krásné. Nejhorší, co může perlu potkat, je vysušení. Povrch perly se potom rozrušuje a začíná šupinkovatět, což je vidět pod lupou. Pokud se to stane, ztrácí perla svůj krásný lesk a začíná se pomalu drolit. Takovou perlu lze do jisté míry zachránit tak, že její povrch "namastíte". Proto pokud perly čistíte v jarové vodě nebo v krajním případě lihem, vždy byste je měli nakonec potřít olejem. Ideálně hned, jak oschnou. Perlové náhrdelníky pokud možno nenamáčejte, ale čistěte vlhkým hadříkem. Nikdy perly nečistěte v kyselých nebo zásaditých roztocích jako je ocet nebo třeba kyselina citronová.

minimalistické prstýnky z pravého 14k zlata - KLENOTA náušnice kroužky s perlami ve žlutém 14k zlatě

Perly jsou choulostivé a vyžadují péči. Jsou měkké a proto je nikdy nečistěte ničím kovovým. Snadno se mohou poškodit. Nesmí být vystaveny ani vysokým teplotám, protože by mohly prasknout, zčernat, ztratit lesk a nakonec se rozpadnout na prášek. Neměly by přijít do kontaktu ani s chemickými látkami jako jsou parfémy, make up, různé krémy a podobně. Proto doporučujeme dodržovat postup, že perly nasazujete jako poslední a sundáváte jako první. 

Jelikož je perla ke kovu připevněná lepidlem, je normální, že se časem může uvolnit, i když je lepená kvalitním lepidlem. Proto doporučujeme pravidelně své lepené perly kontrolovat. Stačí vzít perlu mezi prsty a jemně zkusit pootočit. Pokud se perla hýbe, je dobré zvolit raději jiný šperk a nechat perlu u odborníka přelepit.

U perlových náhrdelníků sledujte, zda není nit prověšená. Kvalitní perlový náhrdelník poznáte podle provedení návleku. Vždy by totiž měl být uzlíkovaný. Mezi jednotlivými perlami musíte zkrátka najít uzlík, který je tam proto, aby se o sebe sousední perly "neoťukávaly". Navíc v případě přetržení náhrdelníku se perly nerozsypou. Zároveň ale musí být uzlíky dobře utažené. Pokud za oba konce návleku zatáhnete, nesmí mezi perlami vznikat mezery. A už vůbec tam nesmí mezery po uvolnění zůstat. Pokud je objevíme, náhrdelník není dobře zpracován.  

perlové náhrdelníky a zlaté řetízky - KLENOTA

Péče o šperky s diamanty a drahými kameny

Šperky doporučujeme skladovat odděleně. Zejména pak klenoty s drahokamy, aby nedošlo k jejich poničení. Drahým kamenům obecně neprospívají vysoké teploty a nadměrné vystavení slunci, některé jsou citlivé i na náhlé změny teplot a určité chemické prostředky. Nesvědčí jim ani kontakt s prachem, protože obsahuje tvrdé křemičité částečky a navíc se špatně čistí.

O domácí vyčištění šperků s drahokamy se většinou postará navlhčený hadřík nebo teplá voda (s mýdlem i bez). Diamanty zbavíte nečistot měkkým kartáčkem namočeným v teplé vodě se saponátem a následným opláchnutím pod tekoucí vodou. Kameny pravidelně kontrolujte, jestli v usazení dobře drží, abyste o ně nepřišli.

A jeden tip na závěr: perlám či drahým kamenům můžete navrátit lesk pomocí čistého pupalkového oleje, kterým je možné perly nebo minerály přetřít. V případě drahokamů doporučujeme nanést silnější vrstvu, nechat pár hodin, aby se olej do porušeného kamene vstřebal a potom ho z suchým hadříkem nebo ubrouskem na povrchu otřít. V žádném případě nedoporučujeme namáčet do oleje celé šperky!

péče o šperky s diamanty - KLENOTA diamantový prsten se smaragdem ve žlutém 14k zlatě - KLENOTA

Jak šperky čistí profesionálové

Tu a tam si vaše šperky určitě zaslouží profesionální péči a vyplatí se svěřit je k čištění do rukou odborníků v klenotnictví. Zlatník potom vyhodnotí nejlepší postup pro obnovení Vašeho šperku. Pokud je povrch klenotu poškrábaný a kov ztratil lesk, pravděpodobně bude muset být jemně osmirkován. Po sjednocení povrchu smirkem jde šperk na leštění. Nakonec se v ultrazvuku odstraní zbytky leštící pasty a pokud je třeba, šperk se galvanicky pokoví. Čištění ultrazvukem však není vhodné pro perly, korály a některé minerály, které se musí před ultrazvukem vyndat. 

V rámci služeb KLENOTA vám zdarma nabízíme čištění a doživotní základní servis na u nás zakoupené šperky.

Čištění a základní servis KLENOTA zdarma zahrnuje:

  • ultrazvukové čištění nebo čištění párou,
  • kontrola šperku, oček,
  • kontrola krapen a upevnění kamenů,
  • sterilizaci UVC světlem.

Čištění a základní servis KLENOTA

Jak skladovat šperky

Ideálním způsobem uložení je šperkovnice vystlaná jemnou látkou, ve které se vaše poklady nedotýkají. Ideálními podmínkami pro skladování šperků je sucho, pokojová teplota a tma, která svědčí drahokamům. Pokud si budete své šperky sundávat mimo obvyklé místo, zabalte je do malého igelitového pytlíku nebo papírového kapesníku, určitě si je neschovávejte do peněženky k mincím. Při cestování vám na uchovávání šperků skvěle poslouží například dávkovač léků.

Při dlouhodobém uskladnění doporučujeme šperky uzavřít do plastových sáčků, které zamezí přístupu kyslíku a vlhkosti, a tím i nežádoucí oxidaci. Do šperkovnice/krabičky můžete také umístit kapsli silikagelu. Obě varianty účinně ochrání žluté zlato.

jak sladovat zlaté šperky - KLENOTA diamantový flexi náramek ze žlutého zlata - KLENOTA

Kdy šperky nenosit

Nejjednodušší zásadou je šperk odložit v situacích, kdy je vysoká pravděpodobnost jeho poškození nebo většího opotřebení. Kdy tedy šperky raději sundat?

  •       Před kontaktem s chemikáliemi, které by mohly narušit povrch klenotu nebo změnit jeho barvu (třeba při úklidu)
  •       Před vykonáváním hrubší manuální nebo špinavé práce (může jít o práci na zahradě, v domácnosti, nebo při řešení různých stavebních oprav a úprav)
  •       Před použitím kosmetických přípravků (pozor dávejte hlavně na laky na vlasy nebo parfémy a alespoň 10 minut po aplikaci byste měli nechat vstřebat krémy či oleje)
  •       Před sportem (důvodem většího opotřebení může být mimo jiné pocení)
  •       Před koupáním (především před koupáním v chlorovaných bazénech s chemicky ošetřovanou vodou nebo ve slané vodě, ale i před koupáním doma)
  •       Před spaním (zejména perlové šperky)

řetízek ze žlutého zlata s diamantovým přívěskem - KLENOTA

 

 
Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.