MENU

Typy zapínání náušnic

V ateliéru KLENOTA vytváříme takové náušnice, které je radost nosit každý den. Správně vybrané náušnice dokáží hezky podtrhnout rysy obličeje, doplní celkový vzhled a přidají na ženskosti. Vybírat můžete z klasických diamantových pecek, visacích náušnic, kruhů nebo náušnic s drahými kameny. 

Jedním z důležitých faktorů ovlivňujících výběr náušnic může být i jejich velikost a typ zapínání. Někdo upřednostňuje bezpečnost a odolnost, pro někoho je nejzásadnější vzhled. Každý typ náušnic i jejich zapínání má svá specifika. Jak náušnice správně vybrat? 

Připravili jsme pro vás přehledného průvodce:


Typy zapínání náušnic

Puzeta

Klenotnická puzeta je nejčastějším typem zapínání u náušnic. Jedná se o systém zapínání, kdy se hladká tyčinka provlékne uchem a následně se na ni nasune puzeta. Tento druh zapínání vyhovuje ženám, které náušnice rády střídají nebo v nich nerady spí. Puzeta je ideální volbou pro náušnice ve tvaru pecek nebo náušnice s perlami.

puzeta zapínání náušnic KLENOTADoporučení: Pokud máte u perlových pecek zapínání na puzetu, nedoporučujeme náušnice vyndávat tahem za perlu, protože by se mohla časem uvolnit. Lepší je chytit náušnici těsně u ucha, kde je tzv. poklička, na které perla drží.

Šroubek

Šroubek neboli šroubovací balónek je častým a velmi bezpečným typem zapínání. Rozdíl mezi puzetou a šroubkem je ten, že puzeta se jednoduše zacvakne do drážky, zatímco u zapínání na šroubek je na tyčce závit, na který se balónek našroubuje. Aby náušnice bezpečně držela, je nezbytné zapínání dotáhnout až do konce. Pokud si náušnice sundáváte každý den, je ale vhodnější dát přednost puzetě. 

*Délka tyčinky u tohoto zapínání je standardně 8 mm. V případě tenčího lalůčku je zde riziko, že náušnice může váhou kamene/perly přepadat dopředu.

šroubek zapínání náušnice KLENOTADámský patent

Jde o velmi populární způsob zapínání. Po nasazení náušnice do ušní dírky se háček uzavře mechanickou klapkou, a tím se zabrání případné ztrátě šperku. Hodí se pro těžší a větší náušnice, které by se jinak mohly převažovat dopředu. Náušnice se zapínáním na dámský patent se do ucha jednoduše zavěsí a působí tak velmi elegantně a vznešeně.

dámský patent zapínání náušnice KLENOTABrizura

Brizura neboli dětské zapínání se používá zejména u náušnic pro malé slečny od miminek až do školního věku. Nicméně díky různým velikostem se dá použít i u dámských náušnic, a to pro menší a jemnější boltec ucha. Brizura se zapíná zepředu zasunutím konce háčku opatrně do očka tak, aby nedošlo k jeho zkřivení. V případě, že vybíráte náušnice pro malé děti, doporučujeme tento typ zapínání.

brizura zapínání náušnice KLENOTAZapínání pro kruhy

U tohoto typu zapínání se zúžená strana náušnice provlékne dírkou v uchu a vsune se do protilehlé strany kruhu či malého očka. V tomto případě je důležité zapínat náušnice opatrně, aby nedošlo k jejich deformaci přílišným roztažením. U tohoto typu zapínání, zejména u menších náušnic, může být manipulace obtížnější a nedoporučujeme jej pro ženy, které náušnice často sundávají. 

kruhy zapínání náušnic KLENOTARuský patent

Ruský patent se často označuje také jako řecký či francouzský patent a svým mechanismem se podobá dámskému patentu. Celá část zapínání náušnice je ale schovaná na zadní straně ucha. Ruský patent je tak ideální volbou u náušnic, kde by viditelné zapínání působilo rušivým dojmem.

ruský francouzský patent zapínání náušnice KLENOTADoporučení: Při otevírání tohoto typu náušnic nedoporučujeme používat sílu. Správně nastavené zapínání jde otevřít velmi lehce, samo se ale neotevře. Můžete se o tom přesvědčit tak, že si několikrát náušnici zkusíte otevřít a zavřít v ruce před nasazením do ucha. Sundávání náušnice z ucha pak zvládnete bezpečně i poslepu.

Kreole

Jedná se o zapínání pro kruhové náušnice, které má více podob. Může se jednat o pružné zasouvací zapínání či takové, které funguje na podobném principu jako anglický patent a které se využívá u těžších drahokamových náušnic. Jeho největší předností je, že neruší design náušnic, jelikož zapínání kopíruje tvar šperku, a vypadá nenápadně ze všech stran.

zapínání náušnic KLENOTA kreole

Anglický patent

Jde o oblíbené pevné zapínání, které je poměrně bezpečné, díky pevnému dříku se zářezem, který drží v očku pohyblivé části náušnice. Výhodou je, že celé zapínání je v zadní části náušnice a neruší tak estetický vzhled šperku. Tento typ zapínání se nejčastěji používá pro elegantní náušnice.

anglický patent zapínání náušnic KLENOTA


Náušnice pro děti

Každý rodič nám dá jistě za pravdu, že chce pro své dítě jen to nejlepší. Vztahuje se to i na výběr dětských šperků, které mají dcerku provázet v prvních letech jejího života. Náušnice jsou typem šperku, který má svá specifika. Měly by být konstruované především s ohledem na bezpečnost a věk dítěte. 

Materiál

Děti bývají často na některé materiály alergické, a to je jeden z důvodů, proč doporučujeme při výběru náušnic upřednostnit 14k zlato, u kterého je riziko alergických reakcí naprosto minimální. V ateliéru KLENOTA používáme pouze ověřené registrované slitiny schválené puncovním úřadem, všechny šperky jsou označeny státním puncem, ryzostní značkou a výrobní značkou v podobě patkových písmen KLE v oválu. Zlato je tvrdší než stříbro, takže se nemusíte bát náhodných deformací náušnic, ke kterému může dojít například při dětské hře. Další výhodou zlata je i snazší údržba náušnic, protože je chemicky odolnější než stříbro, které časem černá. Díky tomu, není třeba zlaté náušnice sundávat kvůli čištění tak často. 

Žluté, bílé i růžové zlato má podobné vlastnosti a bude miminku nebo mladé slečně slušet, takže je jen na vás, jakou barvu zvolíte. V případě bílého zlata se šperk nakonec ještě pokovuje rhodiem, aby byl stříbřitě bílý. Rhodium je zároveň hypoalergenní (bílá slitina může obsahovat nikl) a chrání povrch šperku před oděrkami. Darujte dítěti krásný zlatý šperk, který mu vydrží celý život a budou jej dědit další generace. Ve šperku tak bude uložená hodnota i drahocenné vzpomínky. 


Zapínání

Vaše holčička bude s náušnicemi vstávat i usínat a nelze očekávat, že je bude střežit jako oko v hlavě. Pro malá děvčátka od 3 měsíců až zhruba do 8 let jsou ideální volbou náušnice se zapínáním na tzv. brizuru, kdy se pohyblivá část provlékne dírkou v uchu a vpředu uchytí do očka. Je téměř nemožné, aby si ji malé dítě samo rozeplo a rovněž riziko zachycení náušnice je minimální. Toto zapínání vyžaduje opatrné zacházení, aby nedošlo k deformaci háčku. V případě stříbra musíme dbát mnohem větší opatrnosti, protože je měkčí než zlato a můžeme ho snadno ohnout. I z tohoto důvodu doporučujeme volit raději zlaté náušnice, které díky tvrdosti kovu více pruží. Pro starší dívky můžete vybrat peckové náušnice se zapínáním na puzetu nebo šroubek.


Design

V nabídce dětských náušnic ateliéru KLENOTA najdete široký výběr roztomilých, minimalistických, ale i klasických nadčasových náušnic ze 14k zlata. Vybírejte z motivů inspirovaných přírodou nebo se nechejte unést hravostí ze světa zvířecí říše. 

Obzvlášť jemné jsou motivy srdíček a kapek, které se hodí jak k úplně malým dívkám, tak i dospívajícím slečnám. Zlaté šperky s diamanty jsou něžné, zachovají si svou krásu a malé slečně budou památkou na celý život.


Černání zlatých náušnic

V některých případech se může stát, že dětské náušnice ze 14k zlata začnou černat. Je to zapříčiněno reakcí ostatních prvků (stříbro, měď, zinek) ve slitině. Zajímavé je, že se tak často děje, když dojde v těle ke změnám, například při onemocnění nebo užívání léků. Změní se chemismus těla a složení potu, který s prvky ve slitině zreaguje. Náušnice mohou také černat v případě alergické reakce, přirozeně agresivního potu, vlivem působení kosmetických přípravků nebo třeba mineralizované vody. Vždy je nejprve třeba vypozorovat, proč zlato černá a potom najít optimální řešení. Nejedná se o trvalé znehodnocení šperku a zčernalé náušnice můžeme snadno vyčistit. Nejjednodušší a zaručený způsob, jak zbavit dětské náušnice nežádoucího zabarvení, je svěřit je na vyleštění do rukou odborníka. V rámci celoživotního servisu vám nabízíme na šperky zakoupené u nás mechanické vyčištění a ultrazvukovou lázeň zdarma

Důležitou zásadou pro zachování trvalé krásy dětských náušnic je správné skladování. Při dlouhodobém uskladnění doporučujeme šperk uzavřít do plastového sáčku, který zamezí přístupu kyslíku a vlhkosti, a tím i nežádoucí oxidaci. Do šperkovnice/krabičky můžete také umístit kapsli silikagelu. Obě varianty účinně ochrání žluté zlato.


Úprava zapínání náušnic

Nejčastějším typem zapínání u peckových náušnic je klenotnická puzeta, kterou je možné případně vyměnit za šroubek s poplatkem za úpravu 600 kč. Požadovanou změnu zapínání na šroubek uveďte do poznámky k objednávce.

Při změně typu zapínání požadujeme zálohu na šperk ve výši 20 %. Berte prosím také v potaz, že v takovém případě se jedná o šperk přizpůsobený zákazníkovi, a nelze jej vrátit ani vyměnit.
Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.