Když uvidíte ženu s bílým perlovým náhrdelníkem či náramkem, s velkou pravděpodobností se jedná o perly Akoya. Ty se dnes mezi druhy perel na trhu těší veliké popularitě. Krásně se lesknou, jsou vysoce kvalitní a díky možnosti jejich umělé kultivace se staly relativně cenově dostupnými i pro většinovou populaci.

Původ a vznik Akoya perel

Jde o mořské perly nejčastěji pěstované v Japonsku, farmy ale najdeme i v Číně, Jižní Koreji, Vietnamu a v Austrálii. První uměle kultivovanou perlu v historii vypěstoval v rámci experimentu Japonec Kokiči Mikimoto na konci 19. století – a byla to právě perla Akoya. Mikimoto potom také dovedl metodu pěstování perel k dokonalosti a založil společnost, která se již více než 100 let zabývá perlovými šperky.

Náhrdelník z mořských perel Akoya - KLENOTA

Perlotvorky Akoya, ať už japonské, čínské, nebo australské, uměle produkují menší perly než jiní mořští měkkýši. Kultivace začíná tím, že lovkyně perel označované Ama (které se umějí potápět do hloubky až 10 metrů a zadržet dech i na 2 minuty) sbírají tyto ústřice na farmách v chladných mořských vodách okolo Japonska. Do perlotvorky se pak opatrně vloží korálek z lastury jiného měkkýše a vrátí se na mořské dno. Tento kousek se stane tzv. jádrem perly, protože ho živočich, kterého cizí předmět dráždí, začne obalovat perletí

Charakteristické vlastnosti Akoya perel

Nejčastěji se setkáte s téměř dokonale kulatými, čistě bílými Akoya perlami s krásným zářivým leskem. To platí i pro nabídku Akoya šperků KLENOTA.

BARVA přirozeně se vyskytujících Akoya perel pokrývá škálu od sněhově bílé přes bílou s mírným růžovým nebo stříbrným nádechem až po modrou, žlutou a smetanovou s odstíny růžové, stříbrné a zelené. Při koupi perlového šperku byste vždy měli být informováni o tom, zda byla daná perla dobarvována uměle.

TVAR perly je ovlivněn tvarem vloženého jádra. To bývá v naprosté většině případů kulaté (o dokonale kulaté perly je největší zájem), dají se ale použít i jádra jiných tvarů, například kapkovitá nebo oválná. Zvláštním případem jsou tzv. keshi perly, což jsou perly bez jádra.

Přívěsek s perlou Akoya v bílém zlatě - KLENOTA

VELIKOST Akoya perel se průměrně pohybuje okolo 7 mm, ale sklízí se perly již od cca 2 mm až po úctyhodných 11 mm. S velikostí samozřejmě roste i cena. Tu zásadně ovlivňuje také hladký povrch perly a její lesk.

LESK je při třídění Akoya perel tím nejdůležitějším hodnotícím faktorem. Určuje ho stupeň průniku světla na povrch. Nejceněnější jsou perly, na nichž se světlo odráží jako v zrcadle.

Akoya perly ve špercích a jak se o ně starat

Mezi perlovými šperky jsou nejtypičtější náramky a kratší i delší náhrdelníky, ve kterých se používají perly velmi podobné velikosti a kvality. Nejedna žena tvrdí, že jde o základ šperkovnice. Skvěle se také doplňují se zlatými prsteny nebo náušnicemi zdobenými perlami Akoya, které v nabídce KLENOTA najdete jak v klasickém, tak svěžím moderním provedení. Pokud hledáte univerzální nadčasový doplněk, sáhněte po náramku či náušnicích peckách.

Prsten z bílého zlata s Akoya perlou a diamanty - KLENOTA

Při nošení perel doporučujeme opatrnost, neudělá jim dobře parfém ani lak na vlasy a určitě není vhodné se s nimi sprchovat. Dávejte si také pozor, aby nepřišly do kontaktu s ostrými předměty nebo leptavými látkami. Dobře uděláte, když je budete skladovat zvlášť v jejich vlastní krabičce a před ukládáním je šetrně otřete navlhčeným hadříkem.

Perlové šperky zcela jistě nepatří jen do šperkovnic babiček. Unosí je slečny a dámy v jakémkoli věku a každému outfitu dodají špetku elegance. Akoya perly jsou poklady moře, kterými se budete zdobit s nadšením a úctou k tomu, jakou krásu dokáže stvořit matka příroda.

Zlaté visací náušnice s perlou Akoya - KLENOTA