Výběr drahokamu pro zásnubní prsten je rozhodujícím krokem, který ovlivňuje nejen vzhled šperku, ale i jeho praktické vlastnosti. Prvním faktorem, který při výběru hraje roli, bývá barva drahokamu. Klasickou volbu pro zásnubní prsten představuje čirý diamant, který si svou oblibu udržuje díky své nadčasovosti, kráse, odolnosti i symbolice. V posledních letech se ale dostávají do popředí i barevné drahokamy.
Diamant – tradiční volba
Diamant je už dlouhá desetiletí považován bezesporu za klasickou volbu pro zásnubní prsten, a to nejen díky své dlouhotrvající oslnivé kráse, ale i pro svůj symbolický význam. Jeho tvrdost (10 na Mohsově stupnici) z něj činí nejodolnější drahokam, který si i při každodenním nošení zachovává svůj lesk a bezchybný vzhled.
Víte, že první diamantový zásnubní prsten daroval v roce 1477 rakouský arcivévoda Maxmilián své snoubence Marii Burgundské? Možná už tehdy začala tradice, která přetrvává dodnes.
Mezi nejpopulárnější brusy diamantů patří briliantový brus, který byl navržen tak, aby co nejlépe využil optické vlastnosti kamene a maximalizoval jeho třpyt. Klasický zásnubní prsten tak většinou zdobí briliantový solitér. Jedná se o tradiční a elegantní design.
Diamanty najdeme hned v několika variantách, které vyhovují rozdílným preferencím a rozpočtům zákazníků:
- Přírodní diamant
Přírodní diamanty vznikají hluboko v zemské kůře miliony let. Tyto kameny mají dlouhou historii a jsou spojovány s prestiží a luxusem. Lidé si často vybírají zásnubní prsteny s přírodními diamanty. Volí je také ti, kteří chtějí investovat do šperku s nadčasovou, tradiční krásou a vysokou odolností a trvanlivostí. - Lab grown diamant
Diamanty laboratorního původu neboli lab grown diamanty představují moderní alternativu k přírodním diamantům. Vytvářejí se ve specializovaných laboratořích za podmínek, které napodobují procesy probíhající v přírodě. Chemicky i opticky jsou identické s těmi přírodními, což zaručuje stejné vlastnosti za dostupnější cenu. Lab grown diamanty často volí ti, kteří chtějí pořídit partnerce zásnubní prsten s větším kamenem. - Barevný diamant
Kromě klasického čirého diamantu existují i diamanty v různých barvách. Barevné diamanty, známé jako fancy diamonds, mohou mít odstíny žluté, růžové, modré, zelené, šedé až černé a mnoha dalších barev. Tento typ diamantů se skvěle hodí pro ty, kteří hledají unikátní, ale stále velmi odolný kámen.
Barevné drahokamy – jedinečný styl a osobní preference
Pokud preferujete barevné drahokamy, doporučujeme vybírat nejen podle barvy, ale zohlednit také vlastnosti daného kamene - především jeho tvrdost. Ta určuje, jak dobře drahokam odolá každodennímu nošení. Například safíry a rubíny jsou dostatečně tvrdé, aby vydržely roky bez poškození. Měkčí kameny, jako je topaz, vltavín, citrín, ametyst, granát a smaragd, mohou vyžadovat více pozornosti. Jak si barevné drahokamy stojí ve srovnání s diamanty? Více se dozvíte v našem článku o tvrdosti drahokamů.
Mezi nejoblíbenější barevné drahokamy pro zásnubní prsteny patří:
Safír
Safíry, coby korundy, patří mezi nejtvrdší drahokamy a mají v zásnubních prstenech poměrně dlouhou historii. Nejčastěji je najdeme v modré barvě, ale existují také v růžové, žluté či bílé variantě. Díky své tvrdosti (9 na Mohsově stupnici) se hodí pro každodenní nošení, protože dobře odolávají poškrábání a opotřebení. Zásnubní prsten se safírem zviditelnila britská královská rodina, ve své době si ho vybrala Lady Diana, dnes ho nosí Catherine, princezna z Walesu.
Rubín
Rubín, kámen vášně a lásky, patří mezi nejvzácnější drahokamy a jeho sytě červená barva již od dávných dob symbolizuje luxus a vysoké postavení. S tvrdostí 9 se stejně jako safír pyšní vysokou odolností.
Tvary drahokamů
Při výběru zásnubního prstenu hraje roli nejen typ drahokamu, ale i jeho tvar. Ten ovlivňuje celkový vzhled prstenu a také to, jak se bude kámen třpytit a jak bude odolávat poškození. Vyplatí se tedy věnovat pozornost nejen estetické, ale i praktické stránce.
Proč výběr drahokamu nepodcenit
Volba správného kamene pro zásnubní prsten má klíčový význam, protože šperk bude žena nosit každý den po mnoho let. Kromě vzhledu je podstatné zohlednit i odolnost kamene. Některé drahokamy, zejména ty měkčí, mohou vyžadovat opatrnější zacházení a je třeba na to při výběru brát ohled.