Diamant je zázrak přírody a nejtvrdší nerost na světě. Je 58krát tvrdší než jakýkoli jiný přírodní materiál. A přesto se ho podařilo zkrotit a osvobodit tak jeho oslnivý jas. Díky tomu je již po staletí nepostradatelnou součástí těch nejkrásnějších klenotů.

Krása, která září věčně

Diamanty si díky svým jedinečným vlastnostem udržují krásný vzhled i při minimální péči a jejich třpytivý lesk ani po desítkách let nevyhasne. Jsou odolné vůči mechanickému i chemickému poškození a snáší extrémně vysoké teploty. To vše z nich dělá ideální kámen pro šperkařství. Diamant ve spojení se zlatem dodává šperku nesmrtelnost.

Na přelomu 14. a 15. století objevil Belgičan Lodewijck van Bercken způsob, jak surový diamant opracovat – jiným diamantem. Vybroušením vzniká mistrovské třpytivé dílo.

Zlaté snubní prsteny s diamanty - KLENOTA

Dárek pro každou příležitost

Univerzální krása diamantů sluší skutečně každému bez ohledu na věk a styl. Jejich čistý vzhled se skvěle hodí ke všem barvám zlata i k jiným drahokamům. Nadčasová elegance pro každý den… Hledáte-li ideální dárek, doporučujeme jednoduché diamantové náušnice, luxusní prstenjemné pecky nebo přívěsek.

Diamantové náušnice pecky v bílém zlatě - KLENOTA

Láska na celý život

Módní trendy se stále mění a v pravidelných cyklech se vracejí, diamant je ale nadčasový. Z módy nikdy nevyšel, a pokud jde o zásnuby a svatbu, zůstává tou nejlepší volbou. Již po staletí vypadá perfektní zásnubní prsten podobně: jemný design, zlato a jeden výrazný briliant, tzv. solitér.

Stejně tak u snubních prstenů našel diamant zásadní místo a v kombinaci se zlatem nebo platinou se z něj stává dokonalý symbol věčné lásky.

Zlaté prsteny s diamanty - KLENOTA

Víte, jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem? Diamant je nerost, drahokam. Briliant (z francouzského „brilliant“ – zářící, jasný) je diamant vybroušený speciálním způsobem: má celkem 57 faset neboli plošek – tabulku (velkou fasetu uprostřed), 32 faset na korunce (horní části) a 24 faset v pavilonu (dolní části zakončené špičkou).

Dotek luxusu

Diamanty zdobí ty nejvýznamnější šperky: korunovační klenoty, dědictví významných rodů, rodinné šperky předávané z generace na generaci. Symbolizují bohatství a luxus. Kupujeme je pro jejich krásu, ceníme si jich ale i jako dobré investice. Hodnota diamantů pravidelně narůstá o 5 až 10 % ročně a za posledních 100 let klesla pouze dvakrát.

Diamantový prsten v dílně ateliéru KLENOTA

Jedinečná paleta barev

Diamant se jako jeden z mála drahých kamenů vyskytuje v přírodě ve všech barevných odstínech i jejich kombinacích, nejčastěji pak ve škále od bílé po žlutou.

Věděli jste, že pouze 1 diamant z 10 tisíc je barevný? Těmto diamantům se říká také „fancy“.

 • Žluté diamanty se po bezbarvých vyskytují nejčastěji. Mohou dosahovat vysokých stupňů sytosti a působí výrazným a jedinečným dojmem.
 • Hnědé diamanty patří mezi ty nejběžnější. Do šperků je používali už staří Římané. Dnes se těší oblibě zejména tzv. champagne odstíny – světle hnědé s jemným žlutým nádechem.
 • Černý diamant se řadí k těm nejoblíbenějším barevným variacím. Zejména kombinace bílé a černé dává vzniknout výjimečným šperkům.
 • Modré diamanty jsou extrémně vzácné. Jejich barva není tak sytá jako například u safírů, jedná se spíše o světle modrý odstín s mírným šedým, zeleným nebo fialovým nádechem.
 • Červené nebo načervenalé diamanty jsou velmi vzácné a vysoce ceněné, čím je odstín tmavší, tím vyšší má kámen hodnotu. Jejich vzhled se v různém světle mění.
 • Růžové diamanty jsou jedny z nejvzácnějších na světě, jejich hodnota je až dvacetkrát vyšší než u bílých.

Barevné diamanty - KLENOTA

Čistě přírodní barevné diamanty mají většinou hodně světlou a nevýraznou barvu. Často se proto dobarvují. Takové diamanty se poté označují jako „treated“ (upravené). KLENOTA nabízí většinou právě takto upravené barevné diamanty. Tyto kameny si zachovávají všechny ceněné a vyhledávané vlastnosti diamantů – lesk, tvrdost a zářivou krásu.

Jak se diamanty hodnotí?

Při hodnocení a certifikaci diamantů se posuzují jejich základní parametry, tzv. 4C: brus (cut), hmotnost (carat), čistota (clarity) a barva (color). Tyto vlastnosti mají zásadní vliv na cenu diamantu.

KLENOTA vydává certifikát pravosti s informacemi o použitých materiálech ke každému zakoupenému šperku.

Diamanty v dílně ateliéru KLENOTA

Právě BRUS dodává diamantu jeho oslnivou krásu. Základním, nejstarším a nejoblíbenějším je brus kulatý, tzv. briliant. Na jeho vývoji se podíleli ti nejlepší brusiči diamantů na světě. Díky tomuto brusu s 57 ploškami diamant odráží až 99 % světla – doslova září.

Diamanty se brousí i do mnoha tzv. fantazijních tvarů: markýza, bageta, srdíčko, slza, ovál a roháček neboli smaragdový brus. Na popularitě poslední dobou, zejména u zásnubních prstýnků, získává také princess – čtyřboký, případně trojboký brus s ostrými rohy.

HMOTNOST diamantu se udává v karátech (ct) s přesností na 2 desetinná místa. 1 ct = 0,2 g; 1 gram je tedy 5 karátů. Karáty (ct) jako jednotky hmotnosti diamantů se liší od karátů (kt) označujících ryzost zlata (čisté zlato má ryzost 24 kt).

Snubní prsteny v bílém zlatě s diamanty - KLENOTA

ČISTOTU určuje zejména množství tzv. ikluzí, neboli vnitřních nedokonalostí diamantu. Na jejich velikosti a rozložení závisí přiřazení kamene do příslušné třídy čistoty:

 • IF (Internal Flawless) – diamant s absolutní průhlednosti bez inkluzí,
 • VVS 1, VVS 2 (Very Very Small) – diamant s velmi malými inkluzemi,
 • VS 1, VS 2 (Very Small) – diamant s malými inkluzemi,
 • SI 1, SI 2 (Small Inclusions) – diamant s inkluzemi zjistitelnými lupou,
 • I1, I2, I3 (Included), v České republice též P – diamanty se středními až většími inkluzemi viditelnými i pouhým okem.

BARVA se u bílých až žlutých diamantů hodnotí podle mezinárodní stupnice:

 • D až F jsou bezbarvé diamanty;
 • G až J téměř bezbarvé;
 • K až M jsou diamanty s nádechem žluté barvy;
 • N až Z diamanty se žlutohnědým zabarvením.

Ostatní odstíny se označují jednoduše fancy.

Přírodní diamanty - KLENOTA